Երևանից Երասխ երկաթուղային հաղորդակցությունը արգելափակվել է երկու ժամով մի քանի տոննա քաշ ունեցող քարե բեկորի ընկնելու պատճառով
16/09/2021 15:03
Սեպտեմբերի 16-ին, ժամը 11-ի սահմաններում, Արարատ քաղաքի մոտ գտնվող և ճանապարհային նշաններով հագեցած կարգավորվող երկաթուղային գծանցումում արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել: Երկաթուղային գծերը հատող 35AQ419 պետհամարանիշներով բեռնատար մեքենայից ընկել է մի քանի տոննա քաշ ունեցող հսկա քարե բեկոր:
Արդյունքում, Երևանից Երասխ ուղղությամբ երկաթուղային հաղորդակցությունը արգելափակվել է երկու ժամով, մինչև փոխադրումն իրականացնող «Վեկս» կազմակերպությունը հեռացնում էր խոչընդոտը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել տրանսպորտային միջոցի թափքի քանդվելու պատճառով: Իսկ գծանցումը հագեցած է հատուկ ռետինե հատակով, որն ապահովում է մաքսիմալ հարթ ճանապարհը:
Վթարի արդյունքում Հարավկովկասյան երկաթուղին կրել է մեծ գործառնական ծախսեր` կոնտակտային ցանցում էլեկտրաէներգիայի անջատման, միջադեպի վայրի առաջիկա ախտորոշման և հնարավոր վերանորոգման տեսքով: Տուժածներ չկան, էլեկտրագնացքների չվացուցակը չի խախտվել:

Многотонная каменная глыба свалилась на пути, на два часа было перекрыто железнодорожное сообщение из Еревана в Ерасх
16/09/2021 15:11
16 сентября около 11 часов на регулируемом железнодорожном переезде, оборудованном дорожными знаками, при въезде в город Арарат произошло ЧП: с переезжающего через пути бортового грузовика с госномерами 35AQ419 на пути свалилась многотонная каменная глыба.
В результате на два часа было перекрыто железнодорожное сообщение из Еревана в направлении Ерасха пока силами осуществляющей перевозку организации «Векс» препятствие не было вынесено за габариты пути.
Инцидент произошел по причине разрушения борта кузова транспортного средства во время переезда через пути. Отмеченный переезд оборудован резино-кортовым настилом, который обеспечивает максимально плавный проезд через пути.
В результате происшествия ЮКЖД понесла избыточные эксплуатационные расходы в виде отключения напряжения в контактной сети, предстоящей диагностики места повреждения и возможных ремонтных работ. Пострадавших граждан нет, график движения пригородных электропоездов не был нарушен.