Ինձ հենց Գնել Սանոսյանն ասել է՝ խոստանում եմ, դու դատվելու ես, համայնքը ցրելու եմ. Գեղամասարի ղեկավար
16/09/2021 11:44
«Կառավարությունից ոչ մի արձագանք չկա, այսինքն՝ սահմանն իրենց ոչ մի կերպ հետաքրքիր չէ։ Սահմանին ապրող ժողովուրդն է այստեղ հավաքված։ Կարող են հարց տալ՝ ի՞նչն է խնդիրը, թեկուզև չլուծեն, բայց բացարձակ ոչ մի արձագանք՝ ո՛չ մարզպետարանից, ոչ մի տեղից չկա։ Իմ զանգերին չեն պատասխանում։ Արյունահեղություն են ուզում սարքեն՝ խփելով, ծեծելով ձերբակալեն, ոնց որ արեցին Սյունիքում։ Ինչքան հերոս տղաներ կային, բոլորին կալանավորեցին», - ասաց Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը, որը համայնքի բնակիչների հետ Վարդենիս-Սոթք ճանապարհին էր։
Հիշեցնենք, որ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի բնակիչները փակել էին նշված ճանապարհը՝ կտրականապես դեմ արտահայտվելով համայնքների խոշորացմանը և պնդելով, որ կառավարությունն առաջին հերթին պետք է լուծի իրենց անվտանգային խնդիրները։
Գեղամասար համայնքի ղեկավարը լրագրողներին հայտնեց, որ տեղյակ է՝ ուզում են իրեն էլ ձերբակալել։
«Ինձ հենց Գնել Սանոսյանն ասել է՝ խոստանում եմ, դու դատվելու ես, համայնքը ցրելու եմ», - ասաց Հակոբ Ավետյանը։
Նա մանրամասնեց նաև, թե ինչու է իր դեմ դատական պրոցես սկսվել։
«Ով հարկն ուշացրել է անցյալ տարի, պատերազմի ժամանակ, ԱԱԾ-ն քննություն է սկսել, դատական պրոցես է սկսվել նաև իմ դեմ, թե ինչո՞ւ անցյալ տարի հարկերը չեք հավաքել։ Այսինքն, չե՞ն հասկանում, որ պատերազմի ժամանակ տղերքը պատերազմում են, չենք զանգելու, ասենք՝ բեր հարկը տուր, պետք է ասենք՝ ինչո՞վ ձեզ օգնենք։ Հիմա իմ վրա գործ է հարուցվել, թե ինչո՞ւ հարկերը չեմ հավաքել, համայնքը վնաս է կրել։ Ու այդ մարդկանց պետք է դատի տան։ Այսինքն, սահմանից ուզում են լրիվ մաքրել։ Պատերազմի ժամանակ, որդին զոհված... ես պիտի գնամ, էդ մարդուն ասեմ՝ հարկերը պիտի տա՞ս», - ասաց Ավետյանը։
Բնակիչներն արձագանքեցին՝ պահանջելով, որ «համայնքը ցրելու» մտադրություն ունեցողները գան և հսկեն իրենց երեխաների անվտանգությունը։
«Թող մեր համայնքը ցրողը գա, մեր դպրոցում պահակ նստի, մեր երեխաները դպրոց գնան։ Վախենում ենք երեխաներին դպրոց ուղարկել, դա կարող է վերջին ուղարկելը լինի։ Եթե մարդ են, հասկանում են, ուրեմն թող Փաշինյանի տղան գա, պահակ նստի մեր դպրոցում», - ասաց բնակիչներից մեկը:
«Թուրքերը էստեղ նստած են, կարող է իրիկունները մտնեն մեր տները, մեր երեխաներին գողանան, տանեն։ Հողերը լրիվ ծախեց Փաշինյանը։ Սյունիքի մարզում չեք տեսնո՞ւմ՝ թուրքը բերել «շլամբավոյ» է դրել, վաղն էլ էստեղ է դնելու, դառնալու ենք ստրուկներ», - ասացին նրանք։
Գեղամասար համայնքի ղեկավարը կառավարության նպատակը համարեց ոչ թե 8 000 բնակչի անվտանգությունն ապահովելը, այլ՝ նրանց ամեն կերպ ճնշելը բողոքի ձայնը լռեցնելու համար։
«Կա մի նպատակ․ ցրեն, ձերբակալեն, ակտիվիստներին կալանավորեն։ Կապ չունի՝ պատերազմի մասնակից է, թե ինչ։ Եթե իրենց խանգարում է, ուրեմն իրենց թշնամին է։ Եթե կառավարությունն անտեսում է մեզ, ուրեմն տարածքները արդեն մերը չեն, մենք տեղյակ չենք։ Մենք այստեղ տներ ունենք, գերեզմաններ ունենք, մեր համայնքն ուզում ենք պահենք, չենք ուզում գնալ։ Ես զգում եմ, որ այստեղ արյունահեղություն է լինելու, որովհետև կոնկրետ հանձնարարական կա։ Բռնի ուժով, ծեծելով ցրեն, այդպիսի հանձնարարական կա», - ասաց նա։
Որոշ ժամանակ անց Հակոբ Ավետյանը հայտարարեց նաև, որ Վարդենիս-Սոթք ճանապարհով զինվորական մեքենաների տեղաշարժը չսահմանափակելու համար իրենք ճանապարհը կբացեն, սակայն կառավարությանը համայնքի բնակիչների անունից մեկ օր ժամանակ տվեց՝ արձագանքելու իրենց բարձրացրած խնդրին։ Հակառակ դեպքում կդիմեն ավելի կոշտ միջոցների։
«Ես պարզապես ուզում եմ, որ զինվորական հերթափոխին չխանգարենք։ Ճանապարհն այսօր կբացենք, կսպասենք մեկ օր, մի պայմանով, որ եթե կառավարությունը վաղը մեզ չարձագանքի, ուրեմն կհամարենք, որ իրենց համար այս 8 000 ժողովուրդը, այս գյուղերը ընդհանրապես ցուցակից հանած են։ Մյուս օրը հայտարարելու ենք, և տարբեր հատվածներով, երկաթգծով, փակվելու է ճանապահը», - ասաց նա։

Мне сам Гнел Саносян сказал: обещаю, что отправлю тебя под суд, а общину распущу –   руководитель общины Гегамасар
16/09/2021 13:38
Мне сам Гнел Саносян сказал: обещаю, что отправлю тебя под суд, а общину распущу – руководитель общины Гегамасар
«Нет никакой реакции от правительства, то есть, граница их вообще не интересует. Здесь собрались живущие на границе люди. Могут хотя бы спросить, в чем проблема, пусть потом не решают. Но абсолютно никакой реакции нет, ни из областной администрации, ни из других структур. На мои звонки не отвечают. Хотят устроить кровопролитие: избивать, задерживать, как это сделали в Сюнике. Всех парней-героев арестовали», - сказал руководителей общины Гегамасар Акоп Аветян, который вместе с жителями находится на дороге Варденис-Сотк.
Напомним, жители общины Гегамасар Гегаркуникской области Армении перекрыли трассу Варденис-Сотк. Они категорически против программы укрупнения общин. Жители утверждают, что первоочередным для них является проблема безопасности, а укрупнение вызовет дополнительные проблемы.
Руководитель общины Гегамасар сообщил журналистам, что знает о том, что его хотят задержать.
«Мне сам Гнел Саносян сказал: обещаю, что отправлю тебя под суд, а общину распущу», - сказал Акоп Аветян.
Он также уточнил, почему против него начат судебный процесс.
«Из-за того, что опоздали с уплатой налогов в прошлом году во время войны, СНБ начала расследование, судебный процесс также против меня, почему я в прошлом году не собрал налоги. То есть, не понимают, что во время войны парни были на фронте. Мы что должны были позвонить сказать: приходи, заплати налог? Наоборот, должны спросить, чем можем вам помочь? Сейчас против меня возбуждено уголовное дело, почему не собрал налоги, причинил общине ущерб. И этих людей должны отдать под суд. То есть, хотят полностью убрать с границы. Во время войны у человека погиб сын, я что, должен пойти сказать: плати налог?», - сказал Акоп Аветян.
Жители села потребовали, чтобы те, кто намерен «распустить общину» пришли и охраняли безопасность их детей.
«Путь тот, кто хочет распустить нашу общину, придет и сидит сторожем нашей школе, чтобы наши дети могли ходить в школу. Мы боимся пускать детей в школу, это может стать последним разом для них. Если они люди, что-то понимают, пусть сын Пашиняна придет, сторожит нашу школу», - сказал один из жителей.
«Турки сидят здесь, могут вечером зайти к нам в дом, украсть наших детей, увести. Пашинян полностью продал земли. Не видите, что происходит в Сюникской области? Турки пришли, поставили шлагбаум. Завтра поставят здесь, все станем рабами», - сказали они.
Руководитель общины Гегамасар считает, что цель правительства не обеспечение безопасности 8 000 жителей, а в их преследовании любым способом, чтобы усмирить протест.
«Есть одна цель – разогнать, задержать, арестовать активистов. Не имеет значения, участник войны или нет. Если им мешает, значит, их враг. Если правительство игнорирует нас, значит, территории уже не наши, просто мы не в курсе. У нас здесь дома, могилы, мы хотим сохранить нашу общину, не хотим уходить отсюда. Я чувствую, что здесь будет кровопролитие, потому что есть конкретное поручение. Есть указание усмирить, разогнать с помощью грубой силы», - сказал он.
Акоп Аветян также объявил, что они откроют дорогу, чтобы не ограничивать движение военных машин по трассе Варденис-Сотк, однако правительству от имени жителей общины дается один день, чтобы ответить на озвученные ими проблемы. В противном случае они обратятся к более жестким мерам.
«Мы сегодня откроем дорогу, подождем один день с условием, что если правительство завтра не ответит нам, то мы посчитаем, что для них 8 000 жителей, этих сел нет больше в списке. На следующий день мы объявим и закроем дорогу на разных участках, вместе с железной дорогой», - сказал он.