Երկխոսություն և թշնամության մթնոլորտի հաղթահարում. Փաշինյանը ՀԱՊԿ-ում խոսեց խաղաղ զարգացման նոր դարաշրջանի բացման մասին
16/09/2021 19:25
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նեղ կազմով նիստին անդրադարձավ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետն իր խոսքում նշել է, որ ՀԱՊԿ հավաքական պատասխանատվության գոտու պարագծով արձանագրվում են մարտահրավերների և սպառնալիքների նոր դրսևորումներ:
«Մեր տարածաշրջանն այսօր կանգնած է շատ կարևոր փոխակերպումների շեմին: Քաղաքական կամքի և իմաստության դրսևորման պարագայում դրանք կարող են փոխել ներկայիս պատկերը և բերել տարածաշրջանում իրական խաղաղության պայմանների ձևավորմանը: Մեր կառավարությունն իր գործունեության ծրագրում նպատակ է դրել բացել երկրի և տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման նոր դարաշրջան: Եվ մենք, հաղթելով այս տարվա հունիսին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, ստացանք այս հիմնարար նպատակին հասնելու մանդատ», - ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներին ներկայացրեց, թե ինչպես է պատկերացնում խաղաղ զարգացման նոր դարաշրջանի նպատակին հասնելը.
«Երկխոսության ճանապարհով, թշնամության մթնոլորտի աստիճանաբար հաղթահարման ճանապարհով, ինչը, ցավոք, գոյություն ունի մեր տարածաշրջանում, տարածաշրջանային բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացման ճանապարհով: Այս համատեքստում շատ կարևոր է այն պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնք ամրագրվել են Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով»։
Վարչապետը պետությունների ղեկավարների ուշադրությանը հրավիրեց մի շատ կարևոր նրբերանգի վրա. տնտեսական և քաղաքական հարցերի լուծման համար խիստ կարևոր է մթնոլորտը, որում դրանք քննարկվում են:
«Ցավոք, պետք է տեղեկացնեմ, որ Ադրբեջանը մինչ այժմ չի վերադարձրել բոլոր հայ ռազմագերիներին, ձերբակալվածներին և պահվող այլ անձանց` չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետին և չնայած մեր գործընկերների ջանքերին, այդ թվում` Ռուսաստանի Դաշնության և նախագահ Պուտինի ջանքերին: Այդ զուտ մարդասիրական հարցը պետք է լուծվի առանց հետաձգման և այդ հարցում ես ակնկալում եմ ձեր աջակցությունը», - եզրափակեց Փաշինյանը։

Диалог и преодоление атмосферы вражды: Пашинян поговорил на сессии ОДКБ об открытии новой эры мирного развития
16/09/2021 20:23
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе заседания Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в узком составе коснулся ряда процессов в регионе Южного Кавказа.
Как сообщает «Арменпресс», в своей речи премьер-министр, в частности, отметил:
«Уважаемые главы государств,
За межсессионный период по периметру зоны коллективной ответственности ОДКБ мы фиксируем все новые проявления прямых и косвенных вызовов и угроз. Наш регион сегодня стоит на пороге очень важных трансформаций.
При проявлении политической воли и мудрости они могут изменить существующую на сегодняшний день картину и привести к формированию условий для подлинного мира в регионе. Наше правительство в программе своей деятельности поставило целью открытие новой эры мирного развития для нашей страны и для нашего региона. И мы, выиграв внеочередные парламентские выборы в июне этого года, получили мандат на достижение этой основополагающей цели.
Как мы представляем себе достижение этой цели? Путем диалога, путем постепенного преодоления атмосферы вражды, к сожалению, существующей в нашем регионе, путем открытия всех региональных экономических и транспортных коммуникаций. В этом контексте очень важно выполнение тех договоренностей, которые были зафиксированы в трехсторонних заявлениях президента Российской Федерации, президента Азербайджана и премьер-министра Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
Хочу обратить ваше внимание на один очень важный нюанс: для решения экономических и политических вопросов крайне важна атмосфера, в которой они обсуждаются. С сожалением должен констатировать, что Азербайджан до сих пор не вернул всех армянских военнопленных, заложников или других удерживаемых лиц вопреки восьмому пункту трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, вопреки усилиям наших партнеров, в том числе усилиям Российской Федерации и президента Путина. Этот чисто гуманитарный вопрос должен решаться без промедления, и в этом вопросе я рассчитываю на вашу поддержку».