«Միջազգային հանրության գործուն աջակցությամբ հնարավոր կլինի լուծել գերիների հայրենադարձման հարցը». Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Քերոլայն Քոքսին
16/09/2021 17:27
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ իր համար պատիվ է հյուրընկալել հայ ժողովրդի մեծ բարեկամին: Նա նշել է, որ չափազանցված չէ այն միտքը, որ հայ ժողովրդի հավատարիմ բարեկամ Քերոլայն Քոքսը Հայաստանում լայն ճանաչում և սեր է վայելում:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել տարիներ շարունակ բարոնուհու կողմից Հայաստանին և Արցախին հետևողական կերպով աջակցելու համար:
ԱԺ նախագահը և բարոնուհի Քոքսը քննարկել են պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի, Ադրբեջանի կողմից պահվող ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ հիմնահարցեր:
Բարոնուհին մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից միջազգային տարբեր հարթակներում հնչեցվող ապակառուցողական հայտարարությունների վերաբերյալ՝ միևնույն ժամանակ հուսալով, որ միջազգային հանրության գործուն աջակցությամբ հնարավոր կլինի լուծել գերիների հայրենադարձման հարցը:

При действенной поддержке международного сообщества удастся решить вопрос репатриации пленных: Ален Симонян принял баронессу Кэролайн Кокс
16/09/2021 18:41
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 16 сентября принял делегацию во главе с членом Палаты лордов Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронессой Кэролайн Кокс, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, А.Симонян подчеркнул, что для него честь принимать большого и верного друга армянского народа. Он заметил, что Кэролайн Кокс широко известна и любима в Армении, и эта мысль – не преувеличение.
А.Симонян поблагодарил баронессу за постоянное содействие Армении и Арцаху на протяжении многих лет.
Спикер парламента и баронесса Кокс обсудили ситуацию, сложившуюся вследствие войны, а также проблемы, связанные с удерживаемыми Азербайджаном военнопленными и гражданскими лицами.
Баронесса выразила обеспокоенность деструктивными заявлениями Азербайджана на различных международных площадках, в то же время выразив надежду, что при действенной поддержке международного сообщества удастся решить вопрос репатриации пленных.