Ֆրանսիայի պատվիրակության անդամները Արման Եղոյանի և Սոնա Ղազարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և Եռաբլուր պանթեոն
17/09/2021 16:12
Ֆրանսիայի Հանրապետության՝ Հայաստանում գտնվող պատվիրակության անդամները սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի և հանձնաժողովի անդամ Սոնա Ղազարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և Եռաբլուր պանթեոն:
Պատվիրակության անդամները ծանոթացել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ցուցադրված 20-րդ դարի արհավիրքը հավաստող վավերագրերին եւ փաստաթղթերին, գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
«Սա իմ 38-րդ այցն է Հայաստան: Մեր պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Արցախ, մասնակցել Ստեփանակերտ քաղաքում Պոլ Էլյուարի անվան ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի բացմանը: Կենտրոնն իր շուրջ կհամախմբի բոլոր ֆրանկոֆոններին՝ ծառայելով որպես քաղաքի զարգացմանը նպաստող կրթական եւ նորարարական հարթակ: Ամեն անգամ Հայաստան գալով՝ ես այցելում եմ նաեւ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ցավով, տխրությամբ, լռությամբ հարգում զոհերի հիշատակը: Այս հուշահամալիրը հզոր վայր է: Որպես հումանիստ՝ բոլորիս պարտքն է գալ եւ հարգանքի տուրք մատուցել», - ասել է «Ֆրանկոֆոնիան Արցախում» միության նախագահ, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի առաջին նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուան:
Եռաբլուրում պատվիրակության անդամները հարգանքի տուրք են մատուցել հանուն Հայրենիքի կյանքը զոհաբերած հերոսների հիշատակին:

Члены делегации Франции посетили мемориальный комплекс «Цицернакаберд» и пантеон «Ераблур»
Члены находящейся в Армении делегации Французской Республики 17 сентября в сопровождении председателя постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Армана Егояна и члена комиссии Соны Казарян посетили мемориал «Цицернакаберд» и пантеон «Ераблур», сообщает пресс-служба парламента.
У мемориальном комплексе «Цицернакаберд» члены делегации возложили цветы к Вечному огню в память жертв Геноцида армян и почтили молчанием память Св. Мучеников.
В Музее-институте Геноцида армян гости ознакомились с документами и материалами, свидетельствующими о трагедии ХХ века, внесли запись в Книгу почетных гостей.
«Это мой 38-й визит в Армению. Наша делегация также побывала в Арцахе, участвовала в открытии Центра франкофонии Поля Элюара в Степанакерте. Центр объединит вокруг себя всех франкоязычных людей, служа образовательной и инновационной платформой для развития города. Каждый раз, приезжая в Армению, посещаю также мемориал Цицернакаберд, почитая память жертв с болью и грустью. Этот мемориал – могучее место. Долг каждого из нас   как гуманистов – прийти и отдать дань уважения», - подчеркнул Франсуа Рошблуа, президент союза «Франкофония в Арцахе», первый председатель круга дружбы Франция-Арцах.