«Բնականաբար, մենք պետք է մտնենք այդ փուլ». Անդրանիկ Քոչարյանը չհերքեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են սկսել դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը
17/09/2021 12:15
Ազգային ժողովում ճեպազրույցների ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանն անդրադարձավ մամուլի հրապարակումներին՝ ըստ որոնց՝ Մոսկվայում Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև բանակցություններից հետո, կարծես թե, հաջողվել է պայմանավորվել սկսել դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը։
«Ես չեմ կարող հաստատել, ոչ էլ հերքել, բայց ես կարող եմ ասել, որ այդ մասին հրադադարի ռեժիմը հաստատելուց հետո գնում են խորհրդատվություններ ու, բնականաբար, մենք պետք է մտնենք այդ փուլ, որովհետև այդ փուլ մտնելուց սկսած՝ մենք պետք է կարողանանք լարվածության թուլացման ու դեպի խաղաղություն գնացող գործընթացը դարձնենք անշրջելի», - ասաց նա։
ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյան էլ ասաց, թե այս գործընթացների վերաբերյալ տեղի ունեցող բանակցություններում ցանկացած արձանագրված փաստ համապատասխան պետական խողովակների միջոցով տեղ է հասցվում հանրությանը։
«Այո, երբեմն մամուլում այնպիսի տեմպեր են ստանում լուրերը, որ կարիք կա դրանք հերքելու կամ հաստատելու, մենք ևս այս մասով փորձում ենք հնարավորինս օպերատիվ լինել, որ հանրությանը չմոլորեցնեն դեղին մամուլի ներկայացուցիչները», - ասաց իշխանական պատգամավորը։

«Естественно, мы должны вступить в этот этап» – Андраник Кочарян не опроверг, что Армения и Азербайджан договорились начать процесс делимитации и демаркации
17/09/2021 14:07
Депутат фракции «Гражданский договор» Андраник Кочарян сегодня на брифинге обратился к публикациям СМИ, согласно которым после переговоров в Москве между Азербайджаном и Арменией, кажется, удалось договориться о начале процесса делимитации и демаркации.
«Я не могу ни подтвердить, ни опровергнуть. Но я могу сказать, что консультации вокруг этого проводятся после установления режима прекращения огня и, естественно, мы должны вступить в этот этап, потому что, с момента вступления в этот этап, мы должны сделать необратимым процесс ослабления напряженности и укрепления мира», - сказал Андраник Кочарян.
Депутат фракции «Гражданский договор» Артур Овсепян в свою очередь заявил, что любой зафиксированный в процессе этих переговоров факт доводится до общественности по соответствующим государственным каналам.
«Да, иногда новости распространяются в прессе с такой скоростью, что возникает необходимость опровергать или подтверждать их, мы также пытаемся действовать по возможности оперативно, чтобы представители желтой прессы не водили в заблуждение общество», - сказал депутат правящей фракции.