Որոտանի ճանապարհին ադրբեջանցիները կանգնեցրել էին Արցախի ֆուտբոլ խաղացող երեխաներին տեղափոխող ավտոբուսը, ստուգել երեխաների հեռախոսները. ՄԻՊ (Տեսանյութեր)
18/09/2021 09:56
Մենք ինքներս պետք է ստեղծենք մեր երեխաների, մեր իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության երաշխիքներ: Մինչև դա չանենք, ադրբեջանական զինված ծառայողները միշտ էլ գործելու են այսպիսի հանցանքներ, թույլ են տալու սանձարձակ պահվածք: Միշտ լինելու է անորոշություն, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Գրեթե 1 տարի է, ինչ խնդիրների մասին այդքան զգուշացնում եմ կոնկրետ փաստերով:
Այս տեսանյութում ադրբեջանական զինված ու դիմակավորված ծառայողները կանգնեցրել են երեխաներ տեղափոխող քաղաքացիական ավտոբուս: Երեխաներն Արցախից են, որ երթևեկում են Որոտանի ճանապարհով: Արցախի իմ գործընկերոջ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ համատեղ պարզել ենք, որ Արցախի ֆուտբոլ խաղացող երեխաներ են՝ 15-16 տարեկան: Ադրբեջանական ծառայողները՝ զինված ու դիմակավորված, ստուգել են երեխաների հեռախոսները՝ ինչ-որ տեսանյութեր գտնելու պատրվակով: Երեխաների ավտոբուսն այդպես պահել են 10-15 րոպե: Այդ ընթացքում նաև ավտոբուսի վրայից դանակով քերել են Արցախի դրոշը:
Ադրբեջանական աղբյուրները հպարտությամբ տարածում են այս տեսանյութը: Բայց այստեղ հարցը պահվածքն է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ցուցաբերում են երեխաների նկատմամբ, երեխաներին բացահայտ ահաբեկելու նպատակ՝ դիմակով ու զինված:
Հիմա էլ տեսանյութը տեղադրել են ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում, ու այն ուղեկցվում է երեխաներին ուղղված լկտի վիրավորանքներով, հայերին սպանելու կոչերով և խորքային ատելությամբ: Այս ամենը տարիների պետական հովանավորչությամբ ադրբեջանական հայատյացության քաղաքականության արդյունք է: Ապացույցները մենք փաստագրել ենք»,-նշել է Թաթոյանը:

Азербайджанцы остановили на дороге Воротана играющих в футбол детей из Арцаха, проверили их телефоны – омбудсмен Армении
18/09/2021 12:54
Мы сами должны создать гарантии безопасности и защиты наших детей, наших прав. Пока мы не сделаем этого, азербайджанские военнослужащие всегда будут совершать подобные преступления, вести себя разнузданно. Всегда будет неопределенность, говорится в заявлении, распространенном Защитником прав человека Армении Арманом Татояном.
«Уже почти год, как я столько предупреждаю о проблемах, приводя конкретные факты.
На этом видео азербайджанские вооруженные военные в масках остановили гражданский автобус, перевозивший детей. Дети – из Арцаха, они ехали по дороге Воротана. Вместе с моим коллегой из Арцаха, защитником прав человека Гегамом Степаняном мы выяснили, что это были играющие в футбол дети – в возрасте15-16 лет из Арцаха.
Азербайджанские служащие, вооруженные и в масках, проверили телефоны детей под предлогом поиска каких-то видеоматериалов. Детский автобус задержали на 10-15 минут. За это время с автобуса ножом отодрали наклейку с флагом Арцаха.
Азербайджанские источники с гордостью тиражируют это видео. Но проблема здесь в проявленном азербайджанскими вооруженными служащими поведении к детям, цель открыто запугать детей масками и оружием.
Сейчас это видео распространяют в азербайджанских социальных сетях, сопровождая наглыми оскорблениями в адрес детей, призывами убивать армян и глубинной ненавистью. Все это – результат проводимой на протяжении многих лет под покровительством государства азербайджанской политики армянофобии. Мы документировали доказательства», - отметил Арман Татоян