Ասում ենք՝ հողատու, որովհետև հողերը տվել է, ասում ենք՝ կապիտուլյանտ, որովհետև կապիտուլյացիայի պայմանագիր է ստորագրել, իսկ առաջիկայում բողոքի նոր ակցիաներ կլինեն․ Սաղաթելյան
18/09/2021 12:55
«Այս օրերին մեզ շատ են քննադատում մանդատները վերցնելու, խորհրդարանում հայտնվելու համար, որովհետև ՀՀ շատ քաղաքացիներ մեզ քվեարկել են այս իշխանությանը հեռացնելու և երկիրը ստեղծված իրավիճակից դուրս բերելու համար։ Այս պահին քաղաքացիների այդ պահանջը կատարված չէ, և կա քննադատություն», - «Ազատության» «ֆեյսբուքյան ասուլիս» հաղորդմանը, պատասխանելով օգտատերերի հարցերին, ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա մանրամասնել է, որ այն իրավիճակում, որը երկրում ու դրա շուրջ ստեղծել է գործող իշխանությունը, երբ երկիրը սպառնալիքների տակ է, թշնամին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ոստիկանական անցակետ է տեղադրում, խորհրդարանական ընդդիմության կողմից «գլուխները կախ» օրենսդրական աշխատանքով զբաղվելն անհասկանալի և անընդունելի կլինի, ուստի վտանգները չեզոքացնելու համար պայքարը շարունակվելու է։
«Մանդատը մեզ երբեք չի կաշկանդում փողոցային քայլեր, գործողություններ, պայքար մղելու, հանրահավաքներ անելու՝ այս իշխանության դեմ, նորից նոր ծավալի բողոքի ակցիաներ սկսելու։ Առաջիկայում ականատես կլինեք բողոքի ակցիաների, քայլերի, գործողությունների։ Մենք չենք գնացել խորհրդարան ու ասել՝ սիրելի՛ քաղաքացիներ, պայքարն ավարտվում է, մենք դառնում ենք խորհրդարանական ընդդիմություն», - ասել է Սաղաթելյանը։
Ընդդիմության կողմից իշխանությանն ուղղված քաղաքական գնահատականները չափազանց սուր որակողներին Իշխան Սաղաթելյանը հիշեցրել է, թե ինչ հիմքեր ունեն դրանք։
«Ասում ենք հողատու, որովհետև հողերը տվել է, ասում ենք՝ կապիտուլյանտ, որովհետև կապիտուլյացիայի պայմանագիր է ստորագրել, ասում ենք՝ դավաճան, որովհետև նաև այս վերջին դեպքերը ևս մեկ անգամ փաստեցին․ սրանք պետական դավաճանության տիպիկ օրինակներ են։ Բանավոր հայտարարություններով ՀՀ ինքնիշխան տարածքը տալիս են թշնամուն, այդ թվում՝ Գորիս-Կապան ստրատեգիական ճանապարհի մի կարևոր հատվածը», - շեշտել է նա։

Мы говорим – сдавший земли, потому что он сдал земли, говорим – капитулянт, потому что он подписал договор о капитуляции: Оппозиция Армении готовит акции протеста
18/09/2021 14:42
«В эти дни нас много критикуют за то, что взяли мандаты, оказались в парламенте, потому что многие граждане проголосовали за нас, чтобы мы отстранили эту власть и вывели страну из создавшейся ситуации. На данный момент это требование граждан не выполнено, поэтому звучит критика», - заявил в ходе «Фейсбуковской пресс-конференции» в эфире радио «Азатутюн» депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян, отвечая на вопросы пользователей.
Он пояснил, что в ситуации, которую создала в стране и вокруг нее действующая власть, когда страна под угрозой, враг устанавливает на территории Республики Армения полицейский пункт, законодательная деятельность оппозиции в парламенте непонятна и неприемлема, посему борьба продолжится для нейтрализации опасностей.
«Мандат никогда не сковывает нас в уличных действиях, шагах, в организации митингов и борьбе против этой власти, в новых акциях протеста. В ближайшее время вы станете очевидцем акций протеста, шагов, действий. Ведь мы не пришли в парламент, не сказали: дорогие граждане, борьба закончена и мы становимся парламентской оппозицией», - сказал Ишхан Сагателян.
Ишхан Сагателян напомнил тем, кто считает оценки оппозиции в адрес властей чрезвычайно острыми, какие основания есть для этого.
«Мы говорим – сдавший земли, потому что он сдал земли. Мы говорим – капитулянт, потому что он подписал договор о капитуляции. Мы говорим – предатель, потому что последние события в очередной раз констатировали, что это типичные примеры государственной измены. Устными заявлениями отдают врагу суверенную территорию Республики Армения, в том числе – важный участок стратегической дороги Горис-Капан», - отметил он.