Ոստիկանները հրաման են ստացել՝ դաժան ջարդել բոլորին, որ էլ չհամարձակվեն բողոքել․ Արմեն Գրիգորյանը դուրս եկավ ոստիկանությունից
18/09/2021 18:21
«Շատ անսպասելի կարմիրբերետավորներն սկսեցին ծեծել ակցիայի մասնակիցներին, գցել գետնին, ընդ որում՝ կանանց։ Մենք ուզում էինք գնալ հրապարակ։ Ես մոտեցա այդ կարմիրբերետավորների շարքին, ասացի՝  ի՞նչ եք անում, կանանց ինչու՞ եք ծեծում, չե՞ք ամաչում, ինձ տարեք, ու ինձ տարան։ Բայց ճանապարհին այդ կարմիրբերետավորներից մեկը դիտմամբ հարվածեց կողքիս։ Օգտվելով նրանից, որ երկու կողմից ձեռքերս բռնած էին, տակից աջ ձեռքով խփեց կողերիս։ Հետո դիտմամբ գցեցին գետնին, քարշ տվին, ոտքս վնասվեց»,- լրագրողների հետ զրույցում իրեն բերման ենթարկելու մանրամասները պատմեց պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը, ով քիչ առաջ դուրս եկավ ոստիկանության բաժանից՝ շտապ օգնության բժիշկների ուղեկցությամբ։
Նրան և  Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում «գունագեղ» ակցիայի դեմ բողոքի դուրս եկած բազմաթիվ քաղաքացիների այսօր բերման են ենթարկել ոստիկանության տարբեր բաժիններ։
Արմեն Գրիգորյանը հայտնեց, որ հիշում է իրեն հարվածած ոստիկանին և արդեն բողոք է ներկայացրել նրա դեմ։ Ասաց նաև, որ այժմ գնում է ռենտգեն հետազոտության անցնելու, քանի որ իրեն զննած բժիշկները կասկածում են, որ ոտքը կարող է ճաքած լինել։
Գրիգորյանը նշեց նաև, որ ոչ այնքան ոստիկաններին է մեղադրում, որքան իշխանություններին։
«Փորձում են վախեցնել։ Ծիծաղելի է։ 200-300 հոգի էինք, ուզում էինք գնալ կառավարության շենքի մոտ,  հայտարարեցինք, որ լռության ցույց է, վանկարկումներ չեն լինելու։ Ասացին՝ թույլ չենք տալու։ Հրաման են հաստատ ստացել, հո առաջին անգամը չէ։ Հրաման են ստացել՝ դաժան ջարդել բոլորին, որ էլ չհամարձակվեն։ Հիմա ուզում եմ ասել. համարձակվել ենք, համարձակվում ենք, համարձակվելու ենք»,- ասաց նա։
Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ բուժզննություն անցնելուց հետո գնալու է Հանրապետության հրապարակ, ինչպես  նախապես խոստացել էր։

Полицейские получили приказ жестоко избить всех, чтобы не смели больше протестовать – Армен Григорян вышел из полиции
18/09/2021 19:39
«Полицейские в красных беретах очень неожиданно начали избивать участников акции, бросать на землю, причем, женщин. Мы хотели пойти на площадь Республики. Я подошел к красным беретам, сказал: что делаете, почему избиваете женщин, вам не стыдно, можете забрать меня и меня забрали. Но по дороге один из них специально ударил меня в бок. Воспользовавшись тем, что меня с двух сторон держали за руки, полицейский  правой рукой ударил меня в бок. Потом бросили на землю, тащили по земле, повредили ногу», - сообщил в беседе с журналистами продюсер Армен Григорян, который немногим ранее вышел из отделения полиции в сопровождении врачей скорой помощи.
Полицейские подвергли приводу в разные отделения полиции его и многочисленных участников акции на площади Шарля Азнавура против анонсированного Николом Пашиняном «красочного» празднества.
Армен Григорян сказал, что помнит ударившего его полицейского и уже представил жалобу против него. Он сообщил также, что сейчас должен пройти рентгенологическое обследование, поскольку врачи считают, что у него может быть трещина на ноге.
Григорян отметил также, что обвиняет во всем этом не столько полицию, сколько действующие власти.
«Пытаются напугать. Это смешно. Нас было 200-300 человек, хотели пойти к зданию правительства, объявили, что шествие будет безмолвным, скандирований не будет. Но они не позволили. Точно получили приказ, ведь не в первый раз. Получили приказ жестко избить всех, чтобы больше не смели. Сейчас хочу сказать: смели, посмели и посмеем», - сказал он.
Арам Григорян сообщил, что после медицинского обследования вернется на площадь Республики, как заранее обещал.