«Վերադառնում ենք Նիկոլի սիրած ոստիկանապետություն հաստատելու փորձերին»․ Հայկ Մամիջանյանն այցելել է բերման ենթարկված քաղաքացիներին
18/09/2021 17:21
Ոստիկանության Կենտրոնի բաժին է այցելել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը՝ տեղեկանալու, թե ինչ վիճակում են Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում բողոքի ակցիայի ընթացքում բերման ենթարկվածները։
Լրագրողների հետ զրույցում հարցին, թե ինչ պատճառով են քաղաքացիները բերման ենթարկվել, պատգամավորն ասաց․ «Իսկ ի՞նչ պատճառով են մարդիկ այժմյան Հայաստանում բերման ենթարկվում ․ հայրենասիրության, արժանապատվության, իրական պետության մասին մտածելու համար»։
Մամիջանյանը վստահություն հայտնեց, որ ոստիկանությունը շուտով  կհայտարարի, թե  քաղաքացիները ոստիկանության օրինական պահանջը չեն կատարել, սակայն այդ պահանջն օրինական չի էլ եղել։
«Չի կարող հայրենիքի համար պայքարելը, արժանապատիվ, հայրենասիրական հայացքներ ունենալը պետությանը վնաս դիտարկվել։ Նման կերպ մտածող մարդիկ են մեր երկրի ապագայի երաշխավորները»,- ասաց նա։
Մամիջանյանը հայտնեց, որ ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունքում 8 քաղաքացիներ են, սակայն բերման ենթարկվածներ կան նաև Շենգավիթի բաժանմունքում, նրանց ևս այցելելու են։ Իսկ Կենտրոնի բաժնում գտնվող պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը վնասվածքներ ունի։
«Արմեն Գրիգորյանին բերման են ենթարկել ուժով, ընդ որում, բերման ենթարկելու ընթացքում նրան վնասել են,  ոտքին և կողքի հատվածում վնասվածքներ է ստացել։ Ոստիկանի օրինական պահանջին չենթարկվելու հանցակազմ այստեղ չի կարող լինել, ակցիան ոչ մեկին վնաս չի տվել,  ակցիան կասեցնելու որևէ դրդապատճառ չի եղել։ Մենք վերադառնում ենք հին, Նիկոլի սիրած ոստիկանապետություն հաստատելու փորձերին»,- ասաց նա։
Հայկ Մամիջանյանը հայտնեց, որ բերման ենթարկվածների թվում արցախյան առաջին պատերազմի մասնակիցներ էլ կան։
«Դավաճանական խունտան որոշել է բոլոր այլախոհներին ցույց տալ՝ իբրև փողոցային պայքարի հնարավորություն չկա։ Ես ուզում եմ իրենց հիշեցնել, թե ինչպես էին իրենք վախվորած ամեն մեկը մի բունկեր մտել մոտ կես տարի առաջ ու հասկացնել, որ այդ պահից որևէ բան չի փոխվել։ Ցանկացած պահի այդ ամենը կարող է վերսկսվել»,- ասաց Հայկ Մամիջանյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում էին հավաքվել բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնք բողոքի ակցիա էին անցկացնում՝ ընդդեմ սեպտեմբերի 21-ին Նիկոլ Փաշինյանի ազդարարած «գունագեղ» տոնակատարության։
Ակցիայի մասնակիցների և ոստիկանների միջև քաշքշուկ էր սկսվել, ոստիկանությունն ուժով բերման էր ենթարկել ակցիայի բազմաթիվ մասնակիցների։

«Мы возвращаемся к излюбленным попыткам Никола установить полицейское государство»: Айк Мамиджанян посетил задержанных граждан
18/09/2021 18:28
Депутат фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян посетил отделение полиции Кентрон, чтобы справиться о состоянии подвергнутых приводу с площади Шарля Азнавура участников акции протеста.
В беседе с журналистами, отвечая на вопрос, на каком основании задержаны граждане, депутат сказал: «А по какой причине в сегодняшней Армении людей подвергают приводу? За патриотизм, за достоинство, обеспокоенность за государство».
Айк Мамиджанян выразил уверенность, что полиция вскоре заявит, что граждане не выполнили законное требование полиции, однако это требование не было законным.
«Борьба за родину, достоинство, патриотизм не могут рассматриваться как причинение вреда государству. Такие люди являются гарантами будущего нашей страны», - сказал он.
Айк Мамиджанян сообщил, что в отделении полиции Кентрон находятся 8 граждан, однако есть граждане, которых отвезли в отделение Шенгавита и он собирается посетить их. Продюсер Армен Григорян получил телесные повреждения при задержании и находящийся в отделении полиции Кентрон.
«Армена Григоряна подвергли приводу силой, причем во время задержания ему нанесли повреждения в области ноги и ребер. Здесь не может быть состава правонарушения неповиновение законному требованию сотрудника полиции. Акция никому не мешала, какого-либо мотива для пресечения акции не было. Мы возвращаемся к старым, излюбленным попыткам Никола установить полицейское государство», - сказал депутат.
Айк Мамиджанян также сообщил, что среди задержанных граждан есть участник арцахской войны.
«Хунта предателей решила показать всем инакомыслящим, что возможности уличной борьбы якобы нет. Я хочу им напомнить, как около полугода назад каждый их них испуганно прятался в каком-то бункере, и дать им понять, что с тех пор ничего не изменилось. В любой момент это может возобновиться», - сказал Айк Мамиджанян.
Напомним, сегодня на площади Шарля Азнавура в Ереване собрались многочисленные граждане в знак протеста против анонсированного Николом Пашияном 21 сентября «красочного» празднества по случаю Дня Независимости.
Между участниками акции и полицейскими и полицейскими началась потасовка. Полицейские начали силой подвергать приводу участников акции, сажать их в полицейские машины и увозить.