Պարտավոր ենք պատմական ու աշխարհաքաղաքական այս շրջափուլում նոր պարտիա սկսել՝ հաղթանակին միտված պարտիա. Արթուր Վանեցյանի շնորհավորական ուղերձը
21/09/2021 10:24
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առթիվ, որում, մասնավորապես ասված է.
«Եռաբլուրում, Հայաստանի գյուղերի ու քաղաքների դրոշակակիր գերեզմաններում այսօր բռունցքվելու օր է, այսօր տղերքի ու մեր Հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրն է։
Տղերքը չկան, Հայրենիքն արնաքամ է ու դեռ սգավոր:
Այսօր երեսուն անգամ պիտի երդվենք ընկածներին, որ բոլոր վերքերը կարողանալու ենք բուժել, որ որպես պետություն ու որպես ողջ մնացածներ, էլ այսքան անարժան չենք լինելու նրանց շիրիմներին, որ ուշքի ենք գալու ու ոտքի ենք կանգնելու:
Այսօր երեսուն անգամ պիտի լուռ երդվենք նորից վերագտնելու մեզ` որպես անկախ ու բացճակատ երկրի քաղաքացի, որպես Հայրենիք ունեցող մարդիկ, որպես սգավոր ընտանիքների հարևան, բարեկամ ու պաշտպան: Այսօր երեսուն անգամ խոսք պիտի տանք ինքներս մեզ` զարթնել, սթափվել, դեն նետել զվարթ կյանքի այս բեմականացված մղձավանջը, վերջապես հասկանալ` ուր ենք հասել և պայմանավորվել` ոնց ենք առաջ գնալու: Այսօր մեր անկախ պետության 30-ամյակն է ու բոլորիս համար կոմայից դուրս գալու վերջնաժամկետը:
Մենք պարտավոր ենք պատմական ու աշխարհաքաղաքական այս շրջափուլում նոր պարտիա սկսել՝ հաղթանակին միտված պարտիա։ Մեր արժեքներն ու արժանապատվությունը պահպանելուն միտված պարտիա՝ Հայկական պարտիա… Այլ պարագայում «անկախություն» ասվածը կդառնա ընդամենը բառարանային մի խոսք, որի մասին մենք ու սերունդներն անցյալ ժամանակով կխոսենք։
Նոր սկիզբ. ահա' Հայաստանի այսօրվա քաղաքացուն ուղղված ժամանակի, մեր նախնիների, գալիք սերունդների ու նաև սուրբ նահատակների պատվերը։ Մեզնից այլ բան ոչ ոք չի ակնկալում։ Միայն նոր սկիզբ և նոր հաղթանակներ։ Հաղթանակներ ռազմի դաշտում, դիվանագիտական ասպարեզում, մեր ներքին թշնամիների դեմ պայքարում, մշակույթում, հավատքում և ամենուր։ Ու այդժամ միայն մենք կարող ենք խոսել Անկախության տոնի մասին։ Օր, որ վստահ եմ, գալու է։ Շո'ւտ է գալու։ Ճիշտ այն ժամանակ, երբ ամենքս մեր տեղում այդ որոշումը կկայացնենք ու գործի կանցնենք։

Мы обязаны начать в этот исторический и геополитический период новую партию, нацеленную на победу – Артур Ванецян
21/09/2021 15:05
Руководитель парламентской фракции «Честь имею», бывший директор СНБ Артур Ванецян направил поздравительное послание по случаю 30-летия Независимости.
«Сегодня в Ераблуре, на кладбищах сел и городов Армении, где развеваются флаги Армении, – день, когда нужно сплотиться в кулак, сегодня День независимости Республики Армения – Родины павших ребят и нашей Родины.
Ребят нет, Родина истекает кровью и все еще скорбит.
Сегодня мы должны тридцать раз поклясться павшим, что сможем залечить все раны, что, как государство и как выжившие, мы больше не будем настолько недостойны их могил, что придем в себя и встанем на ноги.
Тридцать раз сегодня мы должны безмолвно поклясться, что вновь обрестем себя – как граждан независимой и гордой страны, как людей с Родиной, как соседей, друзей и защитников скорбящих семей.
Сегодня мы должны тридцать раз пообещать сами себе: проснуться, протрезветь, избавиться от этой кошмарной инсценировки счастливой жизни, наконец понять, до чего мы дошли, договориться о том, как мы будем двигаться вперед. Сегодня 30-летие нашего независимого государства и крайний срок для всех нас, чтобы выйти из комы.
Мы обязаны начать в этот исторический и геополитический период новую партию, нацеленную на победу. Нацеленную на сохранение наших ценностей и достоинства партию – Армянскую партию ... В противном случае так называемая «независимость» станет просто словарным словом, о котором мы и поколения будем говорить в прошедшем времени.
Новое начало. Вот императив времени, наших предков, грядущих поколений и также святых мучеников, адресованный гражданину Армении. Иного от нас никто не ждет. Только новое начало и новые победы.
Победы на поле боя, на дипломатической арене, в борьбе с нашими внутренними врагами, в культуре, в вере – везде. И только тогда можно говорить о празднике Независимости. Я уверен, что день этот настанет. Настанет скоро. Ровно в то время, когда каждый из нас на своем месте примем это решение и приступим к делу.