Վերջին երեք տարիներին ՀՀ-ում վարվող քաղաքականությունը լրջագույն կորուստների հանգեցրեց. «Հայաստան» դաշինք
21/09/2021 10:54
«Հայաստան» դաշինքն ուղերձ է հղել ՀՀ անկախության 30-ամյակի առիթով:
«Երեսուն տարի առաջ՝ 1991թ․ սեպտեմբերի 21-ին, ՀՀ քաղաքացիներն Անկախությանն ասացին՝ այո։ Մենք ընտրեցինք ազգի կազմակերպվածության բարձրագույն ձևը՝ անկախ պետականությունը, համոզված լինելով, որ ինքնության, արժանապատվության, խաղաղության և արարումի մեր ճանապարհն անցնելու ենք ազգային միասնականությամբ, անասելի դժվարություններով, բայց անկոտրում նվիրումով ու հաստատակամությամբ։
Անկախության երեսուն տարիները ձեռքբերումների, Արցախի ինքնորոշման համար պայքարի, փորձությունների, արժանապատիվ և ստեղծարար խաղաղություն հաստատելու տարիներ են եղել, որոնք ամրագրվել են Հայրենիքի անկախության, ազատության ու նրա խաղաղության համար հազարավոր քաջորդիների բացարձակ նվիրումով, հայրենի հողն արյամբ արժևորելու նրանց աննահանջությամբ։
Պետականաշինության մեր հաջողությունների կողքին եղել են նաև բացթողումներ, որոնք, սակայն, խմբագրելի էին և չէին կարող սպառնալ մեր ինքնիշխան պետականությանը։
Ցավոք, վերջին երեք տարիներին ՀՀ-ում վարվող քաղաքականությունը լրջագույն կորուստների հանգեցրեց՝ խաթարելով Հայաստան-Արցախ անվտանգային միասնական համակարգն ու սպառնալով ՀՀ ինքնիշխանությանը։
Այսօր, ավելի քան երբևէ, Անկախության երեսուներորդ տարեդարձին, մեզ՝ ողջ հայ ժողովրդին, միասնականություն, կամք և ոգի է անհրաժեշտ՝ մի կողմից գնահատելու անցյալի մեր ձեռքբերումները, արժևորելու մեր պետականության կերտման ու պահպանման համար սերունդների ճիգը, հայրենի հողի համար թափված հազարավորների իմացյալ զոհաբերությունը, մյուս կողմից՝ նոր վերելքի ուղիներ գտնելու և միասնաբար կասեցնելու երկրի կործանարար ընթացքը։
Սիրելի հայրենակիցնե՜ր, աշխարհասփյուռ հայե՜ր, շնորհավորում ենք ՀՀ Անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ և վստահեցնում, որ միասին կարող ենք Հայաստանին նոր զարթոնք ու հաղթանակներ բերել», - ասված է ուղերձում:

Проводимая в Армении за последние три года политика привела к серьезнейшим потерям – блок «Армения»
«Тридцать лет назад, 21 сентября 1991г., граждане Армении сказали Независимости – да. Мы согласились принять самую высокую форму организованности нации – независимую государственность, будучи уверенными, что пройдем наш путь идентичности, достоинства, мира и созидания благодаря национальному единству, с неописуемыми трудностями, но с несгибаемой преданностью и решимостью.
Тридцать лет достижений независимости, борьбы, испытаний за независимость Арцаха – были годами установления достойного и созидающего мира, которые были закреплены абсолютной преданностью тысяч сыновей Армении за независимость Родины, свободу и мир, их неотступностью защитить родную землю своей кровью. Вместе с нашими успехами в государственном строительстве были также упущения, однако, они были исправимы и не могли угрожать суверенной государственности.
К сожалению, проводимая в Армении за последние три года политика привела к серьезнейшим потерям – нарушив единую систему безопасности Армения – Арцах и угрожая суверенитету Армении.
Сегодня, в тридцатую годовщину Независимости,  нам – всему армянскому народу – как никогда необходимы единство, воля и дух, чтобы, с одной стороны, оценить наши прошлые достижения, понять ценность усилия поколений для создания и сохранения нашей государственности, осознанную жертву тысяч погибших за родину, а с другой стороны – найти пути нового подъема и вместе остановить губительный ход событий.
Дорогие соотечественники, армяне во всем мире, поздравляем по случаю 30-летия Независимости и заверяем, что вместе мы сможем принести Армении новое пробуждение и победы», - говорится в послании.