Գունագեղ տոնախմբությամբ հիշատակ չեն հարգում․ զոհված զինծառայողի հայր
Մենք տոնախմբությանը չենք լինելու։ Նաիրի Սարգսյանին անձամբ ասացի, խնդրեցի, որ կարելի էր միջոցառումը հետաձգել՝ հարգելով ծնողներին ու մեր երեխաներին, որոնց տարին դեռ չենք տվել։ Նաև Քովիդի պատճառով, լրագրողների հետ զրույցում սեպտեմբերի 21-ին նախատեսված «գունագեղ տոնակատարության» նկատմամբ իր վերաբերմունքն արտահայտեց զոհված զինծառայողի հայրը։
Նա հիշեցրեց, որ ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, քաղաքացիների երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր սահմանափակվել էր Կորոնավիրուսի պատճառով, իսկ սեպտեմբերի 21-ին մասշտաբային միջոցառում է նախատեսվում։
«Որքանո՞վ եք վստահ, որ սեպտեմբերի 21-ի հաջորդ օրը Քովիդի 2000 դեպք չի լինելու։ Եթե հոկտեմբերի 1-ից պարտադիր պատվաստում են անում, ինչո՞ւ են նման տոնախմբություն անում», - ասաց զոհված զինծառայողի ծնողը։
Նա նշեց, որ իրեն ու մյուս բոլոր ծնողներին վիրավորել է Փաշինյանի արտահայտությունը՝ «գունագեղ տոնակատարություն» կազմակերպելու մասին, ինչը զոհվածի հայրը պատահականություն կամ սխալմունք չհամարեց։
«Միայն իր մի արտահայտությունը՝ «գունագեղ տոնախմբություն» ․․․ գունագեղ տոնախմբությամբ հիշատակ չեն հարգում։ Նա չի սխալվել։ Այդպիսի սխալներ չեն կատարում վարչապետի պաշտոնում։ Վարչապետի պաշտոնում նստած մարդն իրավունք չունի նման սխալ թույլ տալ», - ասաց նա։

Красочным празднованием не отдают дань уважения памяти погибших – отец погибшего военнослужащего
«Нас не будет на этом празднике. Я лично сказал Наири Саркисяну, попросил, чтобы мероприятие отложили, проявили уважение к родителям и нашим сыновьям, чья годовщина смерти еще не исполнилась. А также из-за коронавируса», - заявил в беседе с журналистами в военном пантеоне «Ераблур» отец погибшего военнослужащего, выразил свое отношение к намеченному 21 сентября «красочному празднеству».
Он напомнил, что 24 апреля, в день памяти жертв Геноцида Армян, шествие граждан к мемориальному комплексу «Цицернакаберд» было ограничено из-за коронавируса, а 21 сентября запланировано масштабное мероприятие.
«Уверены ли вы, что на следующий день после 21 сентября число зараженных коронавирусом не взлетит до 2000? Если с 1 октября вводят обязательную вакцинацию, то почему 21 сентября проводят такое празднество?», - сказал отец погибшего военнослужащего.
Он отметил, что его, как и всех родителей оскорбило высказывание Пашиняна об организации «красочного празднества». Отец погибшего не считает это случайностью или ошибкой.
«Чего только стоит его выражение «красочное празднество»… красочным празднованием не отдают дань уважения памяти погибших. Он не ошибся. На посту премьер-министра не допускаются такие ошибки. Человек, сидящий в кресле премьер-министра, не имеет права допускать такие ошибки», - сказал он.