Իտալիան վստահությամբ է նայում Հայաստանի հետ հարաբերությունների ապագային. Արմեն Սարգսյանին շնորհավորել է Իտալիայի նախագահ Մատարելլան
21/09/2021 13:58
Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլան: Ուղերձում ասվում է.
«Երևանն ու Հռոմը միավորված են հազարամյա և բեղմնավոր փոխհարաբերությունների ավանդույթում արմատավորված անկեղծ բարեկամությամբ: Հնագույն քաղաքակրթությունների ժառանգությունը և մեր ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող բնական համակրանքը շարունակում են զարգացնել գերազանց մակարդակի վրա գտնվող երկկողմ հարաբերությունները, որոնք առավել ամրապնդման հնարավորություն կգտնեն Ձեր շատ սպասված պետական այցում:
Այս ամուր հիմքերի վրա Իտալիան վստահությամբ է նայում Հայաստանի հետ հարաբերությունների ապագային՝ հույս ունենալով, որ Երևանի և Եվրամիության միջև երկխոսությունը նոր և ավելի մեծ հնարավորություններ կբացի Ձեր երկրի և ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Ձեզ եմ հղում, պարոն նախագահ, անձնական բարօրության իմ ջերմագույն բարեմաղթանքները, իսկ բարեկամ հայ ժողովրդին շնորհավորում եմ այսօրվա հանդիսավոր տոնակատարության առթիվ»:

Италия с уверенностью смотрит в будущее отношений с Арменией – президент Италии поздравил Армена Саркисяна
21/09/2021 18:01
По случаю Праздника Независимости Армении президенту республики Армену Саркисяну поздравительное послание направил президент Итальянской Республики Серджо Маттарелла, сообщает пресс-служба президента Армении.
«Ереван и Рим объединены искренней дружбой, укоренённой в традициях тысячелетних и плодотворных взаимоотношений. Наследие древнейших цивилизаций и существующая между нашими народами естественная симпатия продолжают развивать находящиеся на отличном уровне двусторонние отношения, которые найдут возможность ещё большего укрепления в Вашем очень ожидаемом государственном визите.
На этой прочной основе Италия с уверенностью смотрит в будущее отношений с Арменией, имея надежду, что диалог между Ереваном и Евросоюзом откроет новые и ещё большие возможности для Вашей страны и всего региона.
Шлю Вам, господин Президент, свои самые тёплые пожелания личного благоденствия, а дружественный армянский народ поздравляю с сегодняшним торжественным празднованием», - говорится в послании.