Ինձ մտահոգում է ոչ թե ընդդիմության քվոտայով տրվող պաշտոնների հարցը, այլ իշխանության հետևողականությունը՝ երկրի առաջնահերթ հարցերը երրորդ պլան մղելը. Աբրահամյան
22/09/2021 17:35
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստն այսօր ևս տապալվեց՝ փոխնախագահի հարցը թողնելով օդում կախված, Facebook-ում գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը։
«Խնդիրը ոչ թե ընդդիմության քվոտայով փոխնախագահ ունենալն է, այլ իշխանության մոտեցումը, որը ընդդիմության առաջադրած թեկնածուի հարցի տապալումը սկզբունքային է համարում։
Եթե նույն հիմնավորումներով առաջնորդվեին այլ հանձնաժողովների նախագահների, փոխնախագահների դեպքում, ապա ընդդիմությունը համապատասխան բանաձևով նախատեսված իր այլ քվոտաներից ևս չէր կարող օգտվել։
Ու ընդհանրապես, ինձ մտահոգում է ոչ թե ընդդիմության քվոտայով տրվող պաշտոնների հարցը, այլ իշխանության հետևողականությունը՝ երկրի քաղաքական օրակարգի առաջնահերթ հարցերը երրորդ պլան մղելը։
Արդյունքում դեռ նախորդ շաբաթվա ընթացքում, ընդդիմության բարձրաձայնած հարցերը՝ ԱԱԾ տնօրենի, պաշտպանության նախարարի, ԱԳ նախարարի մակարդակով հանդիպում/քննարկում կազմակերպելու հարցով մնում է չիրականացված։
Իշխանության՝ անվտանգության հետ կապված հարցերի խորը քննարկումից խուսափելն առավել մեծացնում է հանրության կասկածներն առ այն, որ մարդկանց թիկունքում ինչ որ գործընթացներ են «եփվում», ինչը խնամքով թաքցվում է հասարակությունից», - գրել է պատգամավորը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը 4-րդ անգամ չի ընտրվել ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ։

Меня беспокоит не вопрос предоставляемых по квоте оппозиции должностей, а стремление властей отодвинуть на второй план первоочередные вопросы страны – Тигран Абрамян
22/09/2021 19:54
Внеочередное заседание постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности сегодня также сорвано, вопрос заместителя председателя все еще висит в воздухе,  написал на свое странице в Facebook депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Вопрос не в том, чтобы иметь заместителя председателя по квоте оппозиции, а в  подходе власти, которая считает провал выдвинутого оппозицией кандидата принципиальным вопросом.
Если бы такими же обоснованиями руководствовались в случае председателей, заместителей председателей других комиссий, то оппозиция не смогла бы воспользоваться также другими предусмотренными соответствующей формулой своими квотами.
И вообще, меня беспокоит не вопрос предоставленных по квоте оппозиции должностей, а стремление властей отодвинуть на второй план первоочередные вопросы политической повестки страны.
В результате этого поднятый еще на прошлой неделе оппозицией вопрос об организации встречи/обсуждения на уровне директора СНБ, министра обороны и главы МИД – остается нерешенным.
То, что власть избегает глубокого обсуждения связанных с безопасностью вопросов, еще больше усиливает сомнение общества в том, что за спиной людей "варятся" какие-то процессы, что тщательно скрывается от общества», - написал Тигран Абрамян.
Ранее сообщалось, что  депутат фракции «Армения» Артур Казинян в четвертый раз не избран заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и защиты.