«Կարող ենք նույն օրվա մեջ տվյալ հիմնարկ հաճախել երկու անգամ». որքան տուգանք է սահմանված չպատվաստված կամ 14 օրը մեկ չթեստավորված անձանց համար
22/09/2021 12:48
Հայաստանում հոկտեմբերի 1-ից պահանջ է դրված՝ կամ պատվաստվել, կամ 14 օրը մեկ թեստավորում անցնել։
Հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության պետ Աննա Հարությունյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց՝ պահանջների խախտման դեպքում գործատուն ենթարկվում է տուգանքի։
«Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի նպատակը ոչ թե տուգանքի որոշում իրականացնելն է, այլ՝ կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելումը», - ասաց նա։
Հարությունյանի խոսքով՝ տուգանքի որոշումը ֆիզիկական անձանց նկատմամբ առաջին անգամ 10-ից 20 հազար դրամ է, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ կիրառվում է 40-ից 120 հազար դրամ տուգանք։
Հարցին՝ եթե աշխատակցիների մի մասը ոչ պատվաստված է, ոչ թեստավորված, այդ դեպքում ի՞նչ է նախատեսվում, պաշտոնյան արաձագանքեց. «Մենք կարող ենք նույն օրվա մեջ տվյալ հիմնարկ հաճախել երկու անգամ, որևէ սահմանափակում չկա։ Եթե խախտումները շատ են ու տրվել է կարգադրություն, որ պետք է վերացնեն խախտումները, այնտեղ կրկնակի ստուգայցեր են կատարվում, որ ստուգենք՝ ինչքանով է կատարվել մեր կարգադրությունը»։

Инспекционный орган может в течение дня дважды посетить предприятие – о штрафах за отсутствие сертификата о вакцинации или результата теста
22/09/2021 14:35
В Армении с 1-го октября вступает в силу требование об обязательной вакцинации или сдачи теста на коронавирус раз в 14 дней.
Начальник управления санитарно-гигиенического и противоэпидемиологического контроля Анна Арутюнян заявила сегодня на пресс-конференции, что в случае нарушения требований работодатель должен выплатить штраф.
«Цель Инспекционного органа здравоохранения и труда не в реализации решения о штрафе, а в предотвращении коронавирусной инфекции», - сказала она.
По словам Арутюнян, в отношении физических лиц в первый раз установлен штраф в размере от 10 до 20 тысяч драмов, а в отношении юридических лиц от 40 до 120 тысяч дамов.
На вопрос, что предусматривается в случае, если часть сотрудников не вакцинированы, не прошли тестирование, начальник управления ответила: «Мы можем также в течение дня дважды посещать данное предприятие, нет какого-либо ограничения. Если нарушений много и дано распоряжение об устранении нарушений, то проводятся повторные обходы, чтобы проверить, насколько выполнено распоряжение».