Համայնքների խոշորացման մեջ քաղաքական միտումնավոր նպատակ եմ տեսնում, սատարել եմ «Հայաստան» դաշինքին, ճիշտ եմ արել. Գեղամասարի ղեկավար
22/09/2021 15:07
Արդեն իսկ խոշորացված Գեղամասար համայնքը նորից ուզում են խոշորացնել, դրա նպատակը չեմ կարողանում հասկանալ, խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը։
«Եթե մի համայնք արդեն ունեցել է իր հաջողությունները, կարողացել է իր կառավարման տարիներին բարձր արդյունքներ ցույց տալ, ինչու են դարձյալ խոշորացնում», - ասաց Հակոբ Ավետյանը։
Նա հայտարարեց, թե խոշորացման մեջ ուղղակի քաղաքական միտումնավոր նպատակ է տեսնում, որը, նրա խոսքով, ոչ ոք չի կարող ժխտել։
«Դա առաջացել է այն ժամանակ, երբ խորհրդարանական ընտրություններում ունեցա իմ քաղաքական հայացքը, սատարեցի «Հայաստան» դաշինքին։ Այժմ տեսնելով սահմանային իրավիճակը, ես իմ տեսակետի մեջ ավելի եմ հիմնավորվում, որ ճիշտ եմ արել», - ասաց Հակոբ Ավետյանը։
Համայնքապետի խոսքով՝ Գեղամասարը փռված է սահմանի փեշով, 18 գյուղն ունի 80 կմ սահմանային գիծ, որը չի կարելի համեմատել, օրինակ, Էջմիածնում կամ որևէ կենտրոնական հատվածում գտնվող գյուղերի հետ։
«Այս գյուղերը ունեն բազմաթիվ խնդիրներ՝ և՛ անվտանգության, և տնտեսական։ Անկախ նրանից, թե ով որ բնակավայրում է ապրում, մենք ունենք մեկ նպատակ՝ տեսնել ուժեղ Հայաստան և բարձր մակարդակի տնտեսություն։ Այդ հարցը ոչ մեկի կողմից չի քննարկվում։ Մարդիկ տեսնում են, որ այդ գյուղերում վտանգավոր է ապրելը, սկսում են արտագաղթել։ Պետության առաջնահերթ խնդիրներից պետք է լինի անվտանգությունը, և խնդրում եմ, որ կառավարությունը հաշվի առնի այդ ամենը, հանրային լսումներ անցկացնի, հաշվի առնի ժողովրդի կարծիքը և ինձ թվում է, որ հաստատ կփոխի իր մոտեցումն այդ համայնքի շուրջ», - հայտարարեց Հակոբ Ավետյանը։
ԱԺ-ում անցկացվում են «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի և կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ:
Շրջանառության մեջ է դրվել օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է ՀՀ 441 համայնքը միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնք:

Я вижу в укрупнении общин политическую цель: я поддержал на выборах блок «Армения», правильно сделал – руководитель укрупненной общины Гегамасар
22/09/2021 16:16
Уже укрупненную общину Гегамасар хотят снова укрупнить, причину я не могу понять, заявил сегодня во время парламентских слушаний руководитель укрупненной общины Гегамасар Акоп Аветян.
«Если община добилась успехов, смогла за эти годы показать высокие результаты, зачем нужно снова укрупнять?», - сказал Акоп Аветян.
Он заявил, что видит в этом укрупнении политическую цель, которую, никто не может отрицать.
«Это произошло тогда, когда я на парламентских выборах заявил о своих политических взглядах, поддержал блок «Армения». Сейчас, видя ситуацию на границе, я еще больше убеждаюсь в том, что поступил правильно», - сказал Акоп Аветян.
По словам руководителя общины, Гегамасар расположен прямо на границе с Азербайджаном, в состав общины входят 18 сел, протяженность границы составляет 18 км, что нельзя сравнить, к примеру, с селами, которые находящимся в общине Эчмиадзине или какой-то центральной части республики.
«В этих селах есть многочисленные проблемы, как с проблемами безопасности, так и  экономические. Независимо от того, кто в каком населенном пункте живет, у всех нас есть одна цель – видеть сильную Армению и высокий уровень экономики. Этот вопрос никто не обсуждает. Люди видят, что в этих селах опасно жить, начинают мигрировать. Одной из первоочередных задач государства должна быть безопасность, и я прошу, чтобы правительство учло все это, провело общественные слушания, считалось с мнением народа и думаю, что точно изменит свой подход к этой общине», - заявил Акоп Аветян.
В Национальном Собрании проходят парламентские слушания по вопросу внесения изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном разделении» и пакета смежных законодательных поправок.
В обращение введен законопроект, согласно которому предлагается объединить 441 общин Армении, в результате чего в республике будут сформированы 37 укрупненных общин.