«Պարոն Ղազինյանի գերին եք, ի՞նչ է, ձեզ ազատագրե՞նք, ի՞նչ անենք». Արթուր Ղազինյանը չորրորդ անգամ չընտրվեց (Տեսանյութ)
22/09/2021 15:35
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ էր հրավիրել։ Օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր։
«Հայաստան» խմբակցությունը չորրորդ անգամ առաջարդել էր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը։
«Արդեն չորրորդ անգամ է այս օրակարագը բերվում այս հանձնաժողով ու դա, կրկնում եմ, իշխանության պատասխանատվության տիրույթում է գտնվում, իշխանությունը չի կարող պարտադրել ընդդիմությանը փոխել իր որոշումը, ձեր որոշումը կայացրեք, հարցերը հնչել են, պատասխանները տրվել են, հետևաբար, որևէ նոր բան ես ասելու չունեմ», - ասաց Արթուր Ղազինյանը՝ դուրս գալով հանձնաժողովի նիստից։
«Ո՞ւր եք դուրս գալիս, մենակ հո՞ Պետրոս Ղազարյանին չպիտի պատասխանեք, դուք հանձնաժողովի անդամներին էլ պիտի պատասխանեք», - հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Դուք լքում եք մարտի դաշտը, պարոն Ղազինյան», - ասաց Քոչարյանը։
Նա, դիմելով ընդդիմադիր պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանին, ասաց. «Անընդհատ նույն թեկնածուին բերել, որի հետ չպարզաբանված հարցեր է ծնվում, թեկնածուն դուռը շրխկացնելով դուրս է գալիս որպես ի՞նչ։ Կամ բերեք նոր թեկնածու, կամ մենք հավերժ էս օրակարգով դատապարտված ենք արտահերթ նիստ անել հինգ տարի։ Եթե ընդդիմությումը չի կարողանում իր մեջ գտնել ևս մեկ թեկնածուի, ստացվում է՝ դուք պարոն Ղազինյանի գերին եք, ի՞նչ է, ձեզ ազատագրե՞նք, ի՞նչ անենք»։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն էլ ասաց, թե ասելքի չունի, իր դիրքորոշումը ձևակեպել է ու իմաստ չի համարում մասնակցել այս քննարկումներին։
«Ինչ վերաբերում է ընդդիմության առաջադրած թեկնածուին, ընդդիմադիր ուժերն այս մասով արդեն քաղաքական որոշում կայացրել են, դրա հիման վրա էլ Ղազինյանն արդեն չորրորդ անգամ առաջադրվել է, քայլը ձերն է, եթե այս անգամ ևս անհրաժեշտ չեք համարում քվեարկել նրա օգտին, դա արդեն ձեր իրավունքն է», - ասաց Աբրահամյանը՝ լքելով դահլիճը։
«Բերեք այլ թեկնածու, տեսնում եք, որ ձեր թեկնածուն մերժվում է», - ասաց Քոչարյանը։
ՔՊ-ական պատամավոր Վիլեն Գաբրիելյանն էլ ասաց, թե ինքը «Հայաստան» դաշինքին չի պարտադրում բերել այլ թեկնածու, բայց իրեն ոչ մեկ չի կարող պարտադրել ընտրել կոնկրետ մեկ թեկնածուի։
Անդրանիկ Քոչարյանը կոչ արեց ընդդիմությանը լուծում գտնել, որ ստիպված չլինեն նորից հավաքվել ու քննարկել այս հարցը։
Այսպիսով՝ Արթուր Ղազինյանը չորրորդ անգամ չընտրվեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ։

Артур Казинян в четвертый раз не избран заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности
22/09/2021 17:00
Постоянная парламентская комиссия по вопросам обороны и безопасности созвала сегодня внеочередное заседание. В повестке заседания – вопрос избрания заместителя председателя комиссии.
Фракция «Армения» в четвертый раз выдвинула на этот пост кандидатуру Артура Казиняна.
«Уже четвертый раз эта повестка вносится в комиссию и это, повторяю, в сфере ответственности власти, власть не может принудить оппозицию изменить свое решение, все ответы даны, следовательно, мне не остается сказать ничего нового», - заявил Артур Казинян и вышел с заседания постоянной комиссии.
«Куда уходите? Ведь вы должны отвечать не только Петросу Казаряну? Вам нужно ответить также членам комиссии», - сказал председатель постоянной комиссии Андраник Кочарян.
«Вы покидаете поле боя, господин Казинян», - сказал Кочарян.
Обратившись к депутату Тиграну Абрамяну, он отметил: «Вы предлагаете постоянно одного и того же кандидата, с которым есть невыясненные вопросы, и этот кандидат выходит, захлопнув дверью. Либо представьте нового кандидата, либо мы обречены проводить по этой повестке внеочередное заседание ближайшие пять лет. Если оппозиция не может найти в своих рядах еще одного кандидата, то получается, что вы в плену у господина Казиняна. Нам что нужно вас освобождать?».
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян заявил, что ему нечего сказать, он уже сформулировал свою позицию и не видит смысла участвовать в этих обсуждениях.
«Что касается выдвинутого оппозицией кандидата, то оппозиционные силы уже приняли решение по этому вопросу, на основании этого Казинян уже в четвертый раз выдвигается, теперь шаг за вами. Если вы и в этот раз не считаете нужным проголосовать за него, то это уже ваше право», - сказал Тигран Абрамян, покинув зал.
«Представьте другого кандидата, видите, что ваш кандидат отклоняется», - сказал Кочарян.
Андраник Кочарян призвал оппозицию найти решение, чтобы они не были вынуждены снова собраться и обсуждать этот вопрос.
Таким образом, Артур Казинян в четвертый раз не избран заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности.