ԼՂ հակամարտության կարգավորման հեռանկարներն են քննարկել Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարները
Սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
Կողմերը քննարկել են հայ-ֆրանսիական առաձնաշնորհյալ հարաբերություններին, տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին։
Նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ հայրենադարձումը։
Երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը։

Главы МИД Армении и Франции обсудили перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в работе Генеральной Ассамблеи ООН, 22 сентября встретился с министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, стороны обсудили вопросы, касающиеся армяно-французских привилегированных отношений, дальнейшего расширения и углубления взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Были затронуты гуманитарные проблемы, создавшиеся в результате 44-дневной войны и перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Арарат Мирзоян особо подчеркнул необходимость скорейшего возвращения содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских заложников.
Стороны обоюдно подчеркнули и необходимость возобновления процесса мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.