Հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցում որոշումներ կայացնում է ոչ թե Ալիևն, այլ՝ Էրդողանը. Ստեփան Դանիելյան
23/09/2021 16:39
Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցում էական նշանակություն ունեն ոչ թե Իլհամ Ալիևի գործողություններն, այլ այն, թե այս պահին ինչ քաղաքականություն է վարում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը ԱՄՆ-ի հետ։ Ռազմագերիների վերադարձի հարցում Ադրբեջանի նախագահը երկրորդական-երրորդական դերակատարություն ունի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ շեշտելով, որ այս հարցում որոշումներ կայացնում է Թուրքիան։
Նրա կարծիքով՝ Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած օրինագիծը, որով Ադրբեջանին պահանջ է ներկայացվում անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, Էրդողանի վրա դժվար թե շատ մեծ ազդեցություն ունենա։
«Համենայնդեպս, եթե հայ ռազմագերիներին Բաքվից բաց թողնեն, դա կարող է լինել Միացյալ նահանգների և Թուրքիայի միջև ինչ-որ պայմանավորվածութունների շրջանակում՝ ինչ-որ այլ կետում ինչ-որ այլ բան ստանալու դիմաց։ Արդյոք Թուրքիան այս պահին հարմար կգտնի ազատել հայ ռազմագերիներին, ոչ ոք չի կարող ասել, որովհետև ամեն ինչ տեղի է ունենում փակ դռների հետևում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է օրինագիծ, որը պահանջում է Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
Օրինագիծը, որը ներկայացվել է Ներկայացուցիչների պալատի 16 անդամի կողմից, ներառում է նաև զեկույց ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներառյալ արգելված զինամթերքի և սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործումը հայ խաղաղ բնակիչների դեմ:

В вопросе возращения армянских военнопленных решения принимает не Алиев, а Эрдоган – Степан Даниелян
23/09/2021 17:55
В вопросе возращения удерживаемых в Баку армянских военнопленных существенное значение имеют не действия Ильхама Алиева, а то, какую политику проводит с США президент Турции Реджеп Эрдоган в данный момент. В вопросе возвращения военнопленных президент Азербайджана играет второстепенную - третьестепенную роль, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Степан Даниелян, отметив, что в этом вопросе решения принимает Турция.
По мнению политолога, принятый Палатой представителей Соединенных Штатов законопроект, в котором Азербайджану предъявлено требование немедленно освободить армянских военнопленных, вряд ли окажет большое воздействие на Эрдогана.
«По крайней мере, если армянских военнопленных отпустят из Баку, это может быть в рамках какой-то договоренности между США и Турцией – взамен получения чего-то в какой-то другой точке. Сочтет ли Турция удобным освободить сейчас армянских военнопленных, никто сказать не может, поскольку все происходит в рамках достигнутых за закрытыми дверями договоренностей», - сказал политолог.
Напомним, Палата представителей США приняла закон, требующий от Азербайджана немедленно освободить армянских военнопленных.
В законопроекте, который представили 16 членов Палаты представителей, также содержится призыв о расследовании военных преступлений Азербайджана, включая использование незаконных боеприпасов и белого фосфора против гражданского населения.