Գնաճը բարձր է, աշխատավարձը՝ ցածր՝ պայմանավորված տնտեսությամբ, բայց մասնավոր ոլորտում աշխատավարձի աճ կա․ Պապիկյան
23/09/2021 19:30
«Ինչի՞ հետ է կապված գների գերաճը, աշխատավարձերը մնում են նույնը, ավելանում է միայն պաշտոնյաներինը, իսկ մենք ծայրը ծայրին հազիվ ենք հասցնում», - մի խումբ օգտատերեր հարց են ուղղել փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանին, որոնց նա պատասխանել է «Ազատություն» ՌԿ-ի ֆեյսբուքյան ասուլիսում։
Գնաճն ու ցածր աշխատավարձը Պապիկյանը պայմանավորել է տնտեսության վիճակով, սակայն ընդգծել է, որ օրինակ՝ մասնավոր սեկտորում աշխատավարձի աճ կա։
«Այն, որ աշխատավարձը Հայաստանում ցածր է ու դրա բարձրացման համար պետք է աշխատանք կատարել, դա միայն ցանկությամբ չէ։ Այսինքն, տնտեսությունը պիտի հասնի դրա հետևից։ Գնաճը նույնպես պայմանավորված է տնտեսությամբ։ Այս պահին այլ սպասվող պատասխան չեմ կարող տալ, բայց գիտեմ, որ տարբեր ուղղություններում, նաև մասնավոր ոլորտում ունենք աշխատավարձի աճ։ Այնպես չէ, որ չունենք», - ասել է նա։

Инфляция – высокая, зарплаты – низкие, что обусловлено состоянием экономики, но в частном секторе отмечается рост заплат – Сурен Папикян
23/09/2021 20:53
«С чем связан чрезмерный рост цен? Зарплаты остаются прежними, увеличиваются только зарплаты должностных лиц, я мы еле сводим концы с концами», - такой вопрос задали пользователи вице-премьеру Сурену Папикяну сегодня в ходе фейсбуковской пресс-конференции в эфире радио «Азатутюн».
Сурен Папикян обусловил низкие зарплаты и рост цен состоянием экономики, однако подчеркнул, что, например, в частном секторе отмечается рост зарплат.
«То, что в Армении низкие зарплаты и нужно работать для повышения зарплат, не зависит только от желания. То есть, экономика должна успевать за этим. Рост цен также обусловлен экономикой. На данный момент я не могу дать другого ответа, но знаю, что в различных направлениях, также в частном секторе есть рост зарплат. Нельзя сказать, что роста нет», - отметил он.