Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հեռանկար չունի. Հարավային Կովկասում նոր իրականություն է ստեղծվել․ Ալիև
2020 թվականի աշնանը Ղարաբաղում պատերազմից հետո Ադրբեջանը նոր իրականություն է ստեղծել հարավկովկասյան տարածաշրջանում, և դա պետք է յուրաքանչյուրը հաշվի առնի, ՄԱԿ ԳԱ-ի 76-րդ նստաշրջանին իր ելույթում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի տարածաշրջանային համագործակցության և հարևաններին անօրինական, անհիմն տարածքային հավակնություններ ներկայացնելու միջև։ Միջազգային հանրությունն այս առումով դրական դեր պետք է կատարի և Հայաստանին հորդորի հասկանալ, որ խաղաղությանն այլընտրանք չկա։ Հարկավոր է վերջ տալ Հայաստանի՝ ուղիղ և անուղղակի ռևանշիզմի փորձերին և նրա սպառազինմանն աջակցելուն», - ասել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ եթե Ադրբեջանը նորից բախվի «իր ինքնիշխանության» որևէ սպառնալիքի, ապա կօգտվի «ինքնապաշտպանության իր լեգիտիմ իրավունքից»։
Ալիևը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտվել է, այդ պատճառով Ադրբեջանն արդեն հայտարարել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին՝ սահմանների դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի, միմյանց ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության ճանաչման սկզբունքի հիման վրա։
Ադրբեջանի նախագահի կարծիքով՝ խաղաղությանն ու համագործակցությանը նպաստող գործոններից մեկը տրանսպորտային նախագծերը կարող են լինել։
«Այս առումով Զանգեզուրի միջանցքը մեր տարածաշրջանի համար նոր հնարավորություններ կստեղծի», - ասել է նա։
Ալիևը հայտարարել է նաև, որ Ադրբեջանի առջև Ղարաբաղի կարգավիճակի հարց բարձրացնելը լիովին անհեռանկար է։

Алиев: Вопрос о статусе Карабаха не имеет перспектив, на Южном Кавказе созданы новые реалии
Азербайджан после войны в Карабахе осенью 2020 года создал новые реалии в регионе Южного Кавказа, и это должен учесть каждый. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на 76-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
«Армения должна сделать выбор между региональным сотрудничеством и незаконными, необоснованными территориальными претензиями к соседям. Международная общественность должна сыграть в этом смысле позитивную роль и призвать Армению осознать, что альтернативы миру нет. Надо положить конец попыткам прямой или косвенной поддержки реваншизма в Армении и ее вооружения», - сказал Алиев.
По его словам, если Азербайджан вновь столкнется с какой-либо угрозой своему суверенитету, то воспользуется своим легитимным правом на самооборону.
Алиев отметил, что карабахский конфликт завершился, поэтому Азербайджан уже заявил о готовности начать переговоры с Арменией по мирному соглашению на основе принципа делимитации и демаркации границ, взаимного признания суверенитета и территориальной целостности друг друга.
По мнению Алиева одной из сфер, служащих миру и сотрудничеству, могут стать транспортные проекты. «В этом контексте, Зангезурский коридор создаст новые возможности для нашего региона», - отметил Алиев.
Он также заявил, что поднимать перед Азербайджаном вопрос о статусе Карабаха совершенно бесперспективно.