«Հրապարակ». Պաշտոնական այցով Մոսկվա մեկնող ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվրակության մեջ ընդդիմադիրներ չկան
24/09/2021 09:47
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 3-6-ը նախատեսվում է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջին պաշտոնական այցը Ռուսաստան՝ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հրավերով։ Ուշագրավ է, որ Ալեն Սիմոնյանը մոտ 20 հոգանոց պատվիրակության կազմում չի ընդգրկել որևէ ընդդիմադիր պատգամավորի` միակուսակցական պատվիրակություն է մեկնում։ Պատվիրակության կազմում նրա մտերիմ երկու գործարարներն են` Խաչատուր Սուքիասյանն ու Գուրգեն Արսենյանը:
Մեկնելու են նաև Վլադիմիր Վարդանյանը, ով օրերս էր Մոսկվայում ընտրությունները դիտարկում, Անդրանիկ Քոչարյանը, Սիսակ Գաբրիելյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը, Ծովինար Վարդանյանը և աշխատակազմի ներկայացուցիչներ»։
Թե ինչու ընդդիմադիրներ չեն ընդգրկվել, ԱԺ նախագահի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանն ասել է․ «Քանի որ սա պաշտոնական այց է` հրավիրված է ԱԺ նախագահը, պատվիրակության կազմն էլ ինքն է որոշել»: Ի դեպ, խոսնակը ևս պատվիրակության կազմում է»։

«Грапарак»: В состав возглавляемой Аленом Симоняном делегации не вошли оппозиционеры
По приглашению председателя Совета Федерации Федерального Собрания РФ Валентины Матвиенко, 3-6 октября запланирован первый официальный визит спикера парламента Армении Алена Симоняна в Россию, пишет газета «Грапарак». Примечательно, что в составе возглавляемой Симоняном делегации около 20 человек, однако там нет ни одного  оппозиционного депутата, в РФ отправляется однопартийная делегация. В составе делегации два его близких олигарха Хачатур Сукиасян и Гурген Арсенян.
«В Москву поедут также Владимир Впарданян, Андраник Кочарян, Сисак Габриелян, Артур Ованнисян, Арусяк Джулакян, Цовинар Варданян и представители аппарата.
На вопрос, почему депутаты оппозиционных фракций не вошли в составе делегации, Цовинар Хачатрян ответила: "Поскольку это официальный визит, приглашен председатель парламента, он сам решил состав делегации". Кстати, пресс-секретарь тоже в составе делегации», - пишет газета.