Հաղթող կողմն ուժեղի իրավունքով ցանկացած պահի կարող է իրեն իրավունք վերապահել պատերազմական նոր գործողություններ սադրել. Հայկ Նահապետյան
27/09/2021 16:35
Քանի դեռ պատերազմում պարտություն կրած Հայաստանին նետվում են նոր մարտահրավերներ, քանի դեռ երկու պետությունների միջև չի կնքվել խաղաղության պայմանագիր և չեն հաստատվել դիվանագիտական հարաբերություններ, հաղթող կողմն ուժեղի իրավունքով ցանկացած պահի կարող է իրեն իրավունք վերապահել պատերազմական նոր գործողություններ սադրել և նորանոր տարածքներ նվաճել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
«Մեր տարածաշրջանի այն մասը, որտեղ հատվում են մի կողմից Արևմուտքի, մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի, Իրանի, Չինաստանի, Պակիստանի, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի շահերը, Սյունիքին է՝ հաշվի առնելով, որ այն ճանապարհ է տալու՝ աշխարհագրորեն մասնատված թյուրքական աշխարհները միմյանց կապելու», - ասաց նա։
Հայկ Նահապետյանի հիշեցրեց՝ Ադրբեջանի ակնկալած «Զանգեզուրի միջանցքը» միջազգային հատուկ կարգավիճակ ունեցող տարածք է, որտեղ ադրբեջացիները կարող են ընդհուպ որոշակի ներկայացվածություն ունենալ։
Հիշեցնենք, որ ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, առավոտյան ժամը 7։10-ին, Ադրբեջանը, Թուրքիայի ակնհայտ աջակցությամբ, լայնամասշտաբ ագրեսիա սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ 27.09.2021թ. դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։

Победившая сторона по праву сильного может в любой момент спровоцировать новые военные действия – Айк Нагапетян
27/09/2021 17:57
Пока потерпевшей поражение в войне Армении бросаются новые вызовы, пока между двумя государствами не заключено соглашение о мире и не установлены дипломатические отношения, победившая сторона по праву сильного может в любой момент спровоцировать новые военные действия и завоевать новые территории, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Айк Нагапетян.
«Та часть нашего региона, где пересекаются с одной стороны интересы Запада, а с другой стороны, России, Ирана, Китая, Пакистана, Азербайджана и Турции – Сюник, учитывая, что именно там будет предоставлена дорога, чтобы связать друг с другом географически разделенный турецкий мир», - сказал он.
Айк Нагапетян напомнил, что ожидаемый Азербайджаном «Зангезурский коридор» это территория, имеющая особый международный статус, где азербайджанцы могут иметь также определенную представленность.
Напомним, ровно год назад, 27 сентября 2020 года, утром в 07:10, Азербайджан при прямой поддержке Турции начал широкомасштабную войну против Республики Арцах.
В результате развязанной Азербайджаном агрессии число погибших военнослужащих и гражданских лиц в Республике Арцах и Армении составляет 3781. По состоянию на 27 сентября 2021 года без вести пропавшими считаются 231 военнослужащий и 22 гражданских лица.