Գուցե բոլորին ձեռք է տալիս, որ Հայաստանը գոյություն չունենա, պիտի հաշտվե՞նք, թե՞ պարտադրենք մեր մոտեցումը․ ռազմական փորձագետ
27/09/2021 15:28
Խաղաղության ամենամեծ երաշխիքը հզոր լինելն է։ Չի կարող այնպես լինել, որ դու պարտված լինես, թույլ լինես և ունենաս թշնամի, որն ունի նման հռետորաբանություն, որը հավակնում է քո տարածքին, և հասնես խաղաղության, «Genesis Armenia»-ի գրասենյակում կազմակերպված «Անավարտ պատերազմ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանը կարծիք հայտնեց ռազմական փորձագետ Արթուր Եղիազարյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ գործող իշխանության առաջ քաշած «խաղաղության օրակարգին»։
Ռազմական փորձագետն ընդգծեց, որ որդեգրված պարտվողական քաղաքականությամբ ՀՀ իշխանությունը ինչպես չի կարողանում, այնպես էլ չի կարողանալու որևէ գործընթաց Հայաստանի օգտին ծառայեցնել։
«Ունենք քաղաքական իշխանություն, որը պարտված է։ Այդ պարտվածը ո՛չ կարող է բանակցել, ո՛չ այս երկրի շահերն առաջ տանել։ Պետք է լինի թիմային փոփոխություն։ Այն թիմը, որը չի հաջողել, պետք է հեռանա», - ասաց Արթուր Եղիազարյանը։
Եղիազարյանն ընդգծեց, որ ցանկացած պարագայում ամենակարևորը երկրի ղեկավարության ունակությունն է՝ պարտադրել սեփական երկրի շահը։
«Մի փաստ հիշենք․ դեռևս 2020 թվականի ապրիլի վերջին՝ պատերազմից 4-5 ամիս առաջ, Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանի հետ պայմանագիր ստորագրեց Զանգելանի տարածքում հանքերը շահագործելու վերաբերյալ։ Նշանակում է՝ նրանք նախապատրաստված էին, տեղյակ էին, և կարելի է նաև դրանով պայմանավորել լռությունը, երբ Արցախում ծծմբային ռումբեր էին օգտագործվում, և միջազգային հանրությունը լռում էր, որովհետև իր շահերն էր առաջ տանում։ Իսկ թե ինչ մեսիջներ են գալիս հիմա, մեզ պետք է չհետաքրքրի։ Մենք պիտի ունենանք մե՛ր շահերը, մենք պետք է հասկանանք՝ որպես ազգ, պետություն, ի՞նչ ենք ուզում։ Գուցե նրանց բոլորին ձեռք է տալիս Հայաստանի չգոյությունը, ուրեմն պիտի ասենք՝ լավ, որ ամբողջ աշխարհն այդպես է ընդունում, հաշտվե՞նք։ Ո՛չ, մենք պետք է պարտադրենք մեր մոտեցումը», - ասաց ռազմական փորձագետը։

Может всех устраивает, чтобы Армения не существовала, мы должны смириться или заставить их считаться с нашим подходом – военный эксперт
27/09/2021 16:42
Самая большая гарантия мира – это наша сила. Проигравший, слабый и имеющий врага с подобной риторикой не может достичь мира, заявил сегодня военный эксперт Артур Егиазарян в ходе инициированного офисом «Genesis Armenia» круглого стола – обсуждения «Незаконченная война», касаясь выдвинутой действующей властью Армении «повестки мира».
Военный эксперт подчеркнул, что своей приверженностью к пораженческой политике власти Армении как не могли, так и не смогут добиться того, чтобы какой-либо процесс служил интересам Армении.
«Сегодня мы имеем политическую власть, которая потерпела поражение. Проигравший не может ни вести переговоры, ни продвигать интересы этой страны. Необходимо сменить команду. Команда проигравших, неудачников должна уйти», - сказал Артур Егиазарян.
Он подчеркнул, что в любом случае самое важное – это способность властей принуждать считаться с интересами собственной страны.
«Вспомним один факт: еще в конце апреля 2020 года, за 4-5 месяцев до войны, Великобритания подписала договор с Азербайджаном об эксплуатации месторождений на территории Зангелана. Это означает, что они были подготовлены, уже знали. И именно этим можно обусловить то молчание, когда в Арцахе использовались серные бомбы, а международное сообщество молчало, поскольку продвигало свои интересы. Сейчас нас не должно интересовать, какие месседжи поступают. Мы должны защищать свои интересы, должны понять, чего мы хотим как нация, государство. Может их всех устраивает, чтобы Армения не существовала? Мы что должны сказать, ладно, если весь мир так считает, то нам нужно смириться. Нет,мы должны принудить считаться с нашим подходом», - сказал военный эксперт.