Նիկոլի ու Էրդողանի համատեղ ջանքերով մենք զրկվեցինք ճշմարտությունն ասելու և աղետը կանխելու բոլոր հնարավորություններից. Ղազինյան
27/09/2021 12:49
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Ղազինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Պատերազմի առաջին օրը Էրդողանը կապեց մեր ձեռքերը, իսկ Նիկոլը փակեց մեր բերանները:
Անցած տարի այս օրը, երբ արդեն սկսվել էր 44-օրյա պատերազմը, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը թվիթերում մի գրառում արեց, որտեղ Հայ ժողովրդին կոչ արեց դուրս գալ իշխանության դեմ և պայքարել իր ապագայի համար:
Քչերը հասկացան, որ սա բացահայտ աջակցություն էր Նիկոլ Փաշինյանին և լրջագույն զսպաշապիկ էր ազգային ընդդիմության համար, քանի որ եթե պատերազմի ընթացքում Հայաստանի ընդդիմությունը փորձեր փոխել իշխանությունը և կանխեր անխուսափելի աղետը, մեզ կմեղադրեյին Էրդողանի կոչին հետևելու և թուրքական օրակարգ սպասարկելու մեջ:
Այդ նույն օրը, առավոտյան ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց ռազմական դրություն և ընդունեց կառավարության որոշում՝ խիստ գրաքննություն մտցնելու և ընդդիմության կողմից քաղաքական պայքարն արգելելու մասին: Խիստ զարմանալի էր այս հանգամանքը, քանի որ Նիկոլը չպետք է իմանար այս պատերազմի նպատակը, ծավալը, տևողությունն ու մասշտաբը:
Բայց փաստորեն գիտեր...
Ռազմական դրության պայմաններում Նիկոլն իրեն ապօրինաբար հռչակեց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար և իր ձեռքը վերցրեց ՀՀ զինված ուժերի կառավարումը՝ դրանից բխող բոլոր ողբերգական հետևանքներով:
Այդ նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական քարոզչամեքենան ակտիվ աշխատում էր Հայաստանի հասարակոթյան հետ, քանի որ՝ ի հակառակ մեր կոչերին, ադրբեջանական կայքերը Հայաստանում չարգելափակվեցին:
Նիկոլի ու Էրդողանի համատեղ ջանքերով մենք զրկվեցինք ճշմարտությունն ասելու և աղետը կանխելու բոլոր հնարավորություններից, իսկ Ադրբեջանին տրվեց գործելու լիակատար ազատություն։
Ազգային ընդդիմությունը չեզոքացված էր, արծրունն ու շուշանը ակտիվ էին, «հաղթելու ենք» կեղծիքը հասցվել էր քարոզչական պիկին:

Никол и Эрдоган совместными усилиями лишили нас всех возможностей говорить правду и предотвратить катастрофу – Артур Казинян
27/09/2021 14:29
Депутат парламентской фракции «Армения» Артур Казинян обратился на своей странице в Facebook к обстоятельствам развязанной Азербайджаном 44-дневной войны против Арцаха .
«В первый же день войны Эрдоган связал нам руки, а Никол закрыл нам рты.
В прошлом году в этот день, когда 44-дневная война уже началась, президент Турции Эрдоган сделал запись в своем микроблоге в Twitter, призвав армянский народ выйти против власти и бороться за свое будущее.
Мало кто понял, что это было открытой поддержкой Николу Пашиняну и серьезнейшей смирительной рубашкой для оппозиции, поскольку если оппозиция попыталась бы сменить власть Армении во время войны и предотвратить неизбежную катастрофу, то нас обвинили бы в том, что мы следуем призыву Эрдогана и обслуживаем турецкую повестку.
В тот же день утром на внеочередном заседании правительства Армении Никол Пашинян объявил военное положение и принял решение – ввести строгую цензуру и запретить политическую борьбу оппозиции. Это обстоятельство крайне удивительно, поскольку Никол не должен был знать цель, объемы, длительность и масштабы этой войны.
Но фактически знал...
В условиях военного положения Никол незаконно провозгласил себя главнокомандующим Вооруженных сил Армении и взял в свои руки руководство ВС – со всем вытекающими трагическими последствиями.
В этот же период азербайджанская пропагандистская машина активно работала с обществом Армении, поскольку вопреки нашим призывам, азербайджанские сайты не были заблокированы в Армении.
Никол и Эрдоган совместными усилиями лишили нас всех возможностей говорить правду и предотвратить катастрофу, а Азербайджану предоставили полную свободу действий.
Национальная оппозиция была нейтрализована, арцрун и шушан были активны, ложь – «победим» была доведена до пика пропаганды.