Ադրբեջանը ծրագրում է երկու տարվա ընթացքում ավարտել «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման աշխատանքները. Ալիև
27/09/2021 15:18
Երկու տարվա ընթացքում Ադրբեջանը նախատեսում է ավարտել իր տարածքում «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման աշխատանքները, իսկ Հայաստանի տարածքում աշխատանքները կարող են տևել մինչև մեկուկես տարի, ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Մենք լայնածավալ աշխատանքներ ենք սկսել Ադրբեջանում` Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ: Զանգիլանում կառուցվում է երկաթուղի և մայրուղի, կառուցվում են օդանավակայաններ: Կարծում եմ, որ մեր տարածքում աշխատանքները կավարտենք երկու տարվա ընթացքում, քանի որ այստեղ աշխատանքի ծավալը շատ մեծ է: Հայաստանի տարածքում երկաթգծի և ճանապարհի երկարությունը 40 կիլոմետր է: Դա կարող է տևել 1-1,5 տարի», - ասել է Ալիևը թուրքական «Anadolu» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը պայման է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը սկսելու համար:
«Իհարկե, սա պահանջ է: Որովհետև դա ասված է նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ: Հայաստանը ստանձնել է այս պարտավորությունը: Եթե չի կատարում այս պարտավորությունը, ապա ի՞նչ կարգավորման մասին կարող ենք խոսել», - ասել է Ալիևը:

Азербайджан в течение двух лет планирует завершить работы по созданию Зангезурского коридора - Алиев
27/09/2021 15:10
Азербайджан в течение двух лет планирует завершить работы на своей территории по созданию Зангезурского коридора, на территории Армении работы могут занять до полутора лет, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Мы начали в Азербайджане масштабные работы по созданию Зангезурского коридора. В Зангилане строятся железная дорога и шоссе, возводятся аэропорты. Думаю, что мы закончим работы на своей территории в течение двух лет, потому что объем работ здесь очень большой. Протяженность железной и автомобильной дороги на территории Армении составляет 40 километров. Это может занять 1-1,5 года», - сказал Алиев в интервью турецкому агентству «Анадолу».
По его словам, открытие Зангезурского коридора является условием для начала процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
«Конечно, это требование. Потому что об этом говорится в заявлении от 10 ноября. Армения взяла на себя это обязательство. Если она не выполнит это обязательство, то о какой нормализации может идти речь?», - отметил Алиев.