ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցները թալանել են թալիշ Իսմայիլ Շաբանովին, ում միջոցով արգելվեց Մասիս Մայիլյանի մուտքը ՌԴ. Հոխիկյան
27/09/2021 14:54
Ազգությամբ թալիշ Իսմայիլ Շաբանովի հետ ժամանակին շատ լավ աշխատում էինք, նա գալիս էր Հայաստան, Հայաստանից կոչեր էր անում հայ-թալիշական բարեկամության մասին։ 2020 թվականի գարնանը ինձ հետ կապվում է Իսմայիլ Շաբանովը և ասում, որ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցներն իրեն թալանել են, «Genesis Armenia» գրասենյակում հրավիրված «Անավարտ պատերազմ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանն ասաց լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը։
Հոխիկյանը նշեց, որ դեսպանատան աշխատակիցները փորձել են Իսմայիլ Շաբանովի միջոցով գործնական հարաբերությունների մեջ մտնել թալիշ գործարարների հետ, ինչից հետո մոտ 70.000 դոլար գումարը ստանալուց հետո անհետացել են։
«Այդ մարդիկ աշխատում էին դեսպանատան թե՛ ՀՀ-ի և թե՛ Արցախի ներկայացուցչությունում։ Ես կապվեցի Արցախի ներկայացուցիչ Մասիս Մայիլյանը հետ, ԱԳՆ-ի հետ, որտեղից անգամ չհերքեցին, որ նման բան է եղել, սակայն ինձ ասացին` «դու լուռ մնա, մենք այդ հարցը կլուծենք»։ Ես փորձեցի բացատրել, որ հայ-թալիշական տասնամյակների աշխատանքը ջուրն են գցում, սակայն ինձ ասացին՝ «մենք այդ հարցը կլուծենք»։ Կարճ ժամանակ անց պարզվեց, որ քրեական գործ է հարուցվել Իսմայիլ Շաբանովի դեմ՝ պատճառաբանությամբ, թե Շաբանովն ու նրա միջոցով այլ մարդիկ գումար են տվել ՀՀ դեսպանատան աշխատողներին, որպեսզի նրանք հայկական բանակից գաղտնի ինֆորմացիա բերեն։ Ես նորից կապվում են ԱԳՆ-ի հետ և ինձ ասում են, որ այդ հրահանգները իշխանության վերին օղակներից են եկել։ Ամեն ինչ հասավ նրան, որ հենց Իսմայիլ Շաբանովի շնորհիվ Մասիս Մայիլյանի մուտքը ՌԴ արգելվեց։ Պատերազմի օրերին Մխիթար Հայրապետյանը կապվում է ինձ հետ, որ ես կապվեմ իմ թալիշ ընկերների հետ` Ադրբեջանում ներքին ցնցումներ առաջացնելու համար։ Ես բացատրեցի, որ պետք չէր ժամանակին «նեղացնել» այդ մարդկանց և տասնամյակների աշխատանքը ջուրը գցել», - ասաց Նաիրի Հոխիկյանը։
Լրագրողը կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանին դրսում ոչ ոք լուրջ չի վերաբերվում, ամեն ինչ հիմնված է անհատների վրա։
«Անհատների վրա պետականությունը չի կառուցվում, մենք հողմաղացների դեմ ենք կռիվ տալիս։ Եթե պետական համակարգը առերևույթ դավաճանական է, ինչպե՞ս կարող ենք կռիվ տալ», - ասաց Հոխիկյանը։

Сотрудники посольства Армении в РФ ограбили талышского деятеля Исмаила Шабанова, благодаря которому Масису Маиляну был запрещен въезд в РФ – Наири Охикян
27/09/2021 16:06
В свое время мы очень хорошо работали с талышским политологом, общественным деятелем Исмаилом Шабановым, он приезжал в Армению и отсюда выступал с призывами к армяно-талышской дружбе. Весной 2020 года Исмаил Шабанов связался со мной и сказал, что сотрудники посольства Армении в РФ его ограбили, заявил сегодня журналист Наири Охикян в ходе инициированного офисом «Genesis Armenia» круглого стола – обсуждения «Незаконченная война».
Он отметил, что сотрудники посольства пытались установить через Исмаила Шабанова деловые отношения с талышскими бизнесменами, после чего получив около 70.000 долларов, они исчезли.
«Эти люди работали в посольстве – в представительствах Армении и Арцаха. Я связался с представителем Арцаха Масисом Маиляном, с МИД, где даже не опровергли, что подобное произошло, но мне сказали: «ты молчи, мы решим этот вопрос». Я попытался объяснить, что они выбросили в воду армяно-талышскую работу на протяжении десятилетий, но мне сказали, «мы решим этот вопрос». Через короткое время выяснилось, что против Исмаила Шабанова возбуждено уголовное дело в связи с тем, что Шабанов и через него другие люди передали сотруднику посольства Армении деньги, чтобы получить секретную информацию об армянской армии. Я снова связался с МИД и мне сказали, что эти указания получены от высшего руководства. Все свелось к тому, что именно благодаря Исмаилу Шабанову Масису Маиляну был запрещен въезд в РФ. Во время войны Мхитар Айрапетян связался со мной, чтобы я установил связь со своими талышскими друзьями для организации внутренних волнений в Азербайджане. Я объяснил, что не нужно было в свое время «обижать» этих людей и сводить на нет десятилетия работы», - сказал Наири Охикян.
Журналист выразил мнение, что к Армении никто не относится серьезно зарубежом, все основано на отдельных личносях.
«Государственность не строится на отдельных личностях, мы сражаемся с ветряными мельницами. Как мы можем бороться, если во главе государственной системы находятся явные предатели?» - сказал Наири Охикян.