Պատերազմական հանցանքի որևէ կատարող չի պատժվել. քանի մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, խաթարված է մնալու մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը. ՄԻՊ
27/09/2021 12:27
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Արցախի և Հայաստանի դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմն ուղեկցվեց ադրբեջանական աննախադեպ պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով։
Հենց առաջին օրը Արցախի Մարտունի քաղաքի հրետակոծությունից իր տան բակում սպանվեց 9-ամյա Վիկտորյա Գևորգյանը:
Արցախի խաղաղ բնակիչներ 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանը Մադաթաշենից և 82-ամյա Յուրի Ասրյանը Ազոխից դաժանաբար գլխատվեցին. գլխատումների ողջ ընթացքը նկարահանել են հենց ադրբեջանական զինվորականները, որ հետո իրենց բացառիկ ցինիզմը տարածեն և արժանանան «փառքի» խրախճանքի:
Պատերազմի ընթացքում ու պատերազմից հետո խոշտանգվեցին ու դաժանությունների ենթարկվեցին քաղաքացիական անձինք ու զինվորականներ՝ ջիհադիստների ու ահաբեկիչների ակտիվ մասնակցությամբ: Նպատակային հարձակումներով, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ ավերվեցին քաղաքացիական բնակավայրեր: Անարգվեցին ու ոչնչացվեցին հայկական եկեղեցիներ:
Այս ամենն ուղեկցվում էր սանձարձակ ու ցինիկ պահվածքով հատուկ նկարած տեսանյութերով՝ հայկական սոցիալական ողջ մեդիան դիտավորյալ լցնելով բռնության տեսարաններով:
COVID-19-ի պայմաններում ադրբեջանական հարձակումները մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներ էին, որոնք շեշտակիորեն ավելացրին մահվան դեպքերը՝ կատվածահար անելով Արցախի ու Հայաստանի առողջապահության համակարգերը:
Ողջ նշվածն ուղեկցվում էր հսկայածավալ ատելության ու թշնամանքի քարոզով, որ ադրբեջանական իշխանությունները միայն խրախուսում էին:
Տեղի ունեցածը բերում է միանշանակ հետևության. իրականացվել է էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն:
Չպե՛տք է մոռանանք, որ ադերբեջանական պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզն այսօր ոչ միայն չի նվազել, այլ ստացել է ծայրահեղական, ֆաշիստական նոր դրսևորումներ:
Մինչ օրս պատերազմական հանցանքի որևէ կատարող չի պատժվել: Եվ քանի դեռ կատարվածի համար մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, շարունակվելու է ատելության ու թշնամանքի քաղաքականությունը, իրական է լինելու վայրագությունների վտանգը, խաթարված է մնալու մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը»։

Пока виновные в военных преступлениях не привлечены к ответственности, политика ненависти и вражды будет продолжаться – омбудсмен Армении
27/09/2021 13:57
Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратился на своей странице в Facebook к совершенным Азербайджаном военным преступлениям в ходе 44-дневной войны в Арцахе.
«Развязанная с 27 сентября 2020 года против Арцаха и Армении широкомасштабная война сопровождалась беспрецедентными военными преступлениями и преступлениями против человечности со стороны Азербайджана.
В первый же день войны 9-летняя Виктория Геворкян погибла в результате обстрела своего дома в городе Мартуни в Арцахе. Мирные жители Арцаха – 69-летний Геннадий Петросян из Мадаташена и 82-летний Юрий Асрян из Азоха были зверски обезглавлены – этот процесс был снят азербайджанскими военными на видео, после чего был распространен с исключительным цинизмом.
Во время и после войны мирные жители и солдаты при активном участии джихадистов и террористов подвергались пыткам. В результате целенаправленных атак и применения запрещенного оружия были разрушены гражданские поселения, были осквернены и уничтожены армянские церкви.
Вышеуказанные преступления сопровождались распространением в социальных сетях специально снятых роликов с возмутительным и циничным содержанием, со сценами насилия.
В условиях пандемии COVID-19 атаки азербайджанцев являлись преступлениями против человечности, приведшими к резкому увеличению количества смертей и парализовавшим системы здравоохранения Арцаха и Армении.
Все это сопровождалось широкомасштабной пропагандой ненависти и вражды, которая поощрялась властями Азербайджана.
Произошедшее позволяет сделать однозначный вывод: была проведена политика этнической чистки и геноцида.
Нельзя забывать, что пропаганда ненависти и вражды к армянам под эгидой Азербайджанского государства сегодня не только не уменьшилась, но и получила новые экстремистские, фашистские проявления.
На сегодняшний день ни один виновный в военном преступлении не понес наказания. И до тех пор, пока виновные не будут привлечены к ответственности, политика ненависти и вражды будет продолжаться, опасность зверств будет реальной, мирная и безопасная жизнь людей будет нарушена», - написал омбудсмен Армении.