Նոյեմբերի 10-ից հետո իշխանության չհեռանալը դավաճանություն է ազգայինի հանդեպ․ Թևան Պողոսյան
«Այո, ցանկացած պատերազմ պլանավորվում է, օդից չի ընկնում։ Բայց հարցն այն է, թե ով է պլանավորում։ Ադրբեջանը գաղտնի չի էլ պահել, որ պլանավորում է։ Հարցն այն է, թե մենք ինքներս պլանավորված պատրաստվե՞լ ենք։ Մենք, իրականում, պլանավորում էինք պաշտպանե՞լ, թե՞ պլանավորում էինք ուզում եք՝  հանձնել անվանեք, ուզում եք՝ պարտվել»,- «Անավարտ պատերազմ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանն ասաց փորձագետ Թևան Պողոսյանը։
Նա ընդգծեց, որ եթե նույնիսկ պատերազմում պարտությունը իշխանության միայն սխալ ու վատ կառավարման պատճառով է եղել և չի եղել դավաճանություն, ապա պատերազմի աղետալի հետևանքներից հետո իշխող թիմի չհեռանալը հստակ եզրահանգման է բերում։
«Եթե դու եղել ես վատ կառավարիչ, եթե հիմնվել ես սխալ հաշվարկների վրա, եթե ունեցել ես արժեքներ, որոնք ինչ-որ կերպ կարելի է ընդունել, որ դավաճանական մոտեցում չեն, ապա նոյեմբերի 10-ից հետո, տեսնելով, թե ինչի է բերել քո քաղաքականությունն ու քո չհեռանալը, այ դա է դավաճանությունն ազգայինի հանդեպ»,- ասաց փորձագետը։
Աշխարհաքաղաքական խաղացողների հաշվարկները՝ առնչվող տարածաշրջանում փոփոխություններին, Թևան Պողոսյանի խոսքով, իրագործվել են 2018 թվականին Հայաստանում իշխանության եկած թիմին ուղղորդելով, նրանք էլ իրենց հերթին ուղղորդվել են։
«Աշխարհն, այո, շատ հեշտությամբ ծրագրավորել է 2018 թվականից մի քանի ամսվա ընթացքում Հայաստանում եղած փոփոխություններին եկած թիմին, և եթե նույնիսկ նրանք (Փաշինյանի իշխանությունը-խմբ․) գիտակցաբար էլ չեն գնացել դրան, նրանց ուղղորդել են՝ շատ սիրուն ձևով, և այստեղ աշխարհում շատերը պարզապես իրենց հաշվարկների, իրենց խնդիրները լուծելու հարցերն են առաջ տարել»,- նշեց փորձագետը։

Теван Погосян: Отказ правящей команды уйти после 10 ноября – предательство национальных интересов
«Да, любая война планируется, не падает с неба. Но вопрос в том, кто планирует. Азербайджан не скрывал, что планирует. Вопрос в том, готовились ли мы планировано к этому? Планировали ли мы в действительности защищаться, хотели или планировали сдать земли или проиграть?», - заявил сегодня политолог Теван Погосян в ходе инициированного офисом «Genesis Armenia» круглого стола – обсуждения «Незаконченная война».
Он подчеркнул, что если даже поражение в войне является результатом только неправильного и очень плохого управления властей, а не предательства, то отказ правящей команды уйти после бедственных последствий войны приводит к четкому выводу.
«Если ты был плохим управляющим, если основывался на неверных расчетах, если имел ценности, которые каким-то еще можно принять, что не являются предательским подходом, то после 10 ноября увидеть к чему привела твоя политика и отказаться уйти, уже предательство национальных интересов», - сказал эксперт.
По словам Тевана Погосяна, расчеты геополитических игроков, касающиеся изменений в регионе, были реализованы в 2018 году за счет того, что пришедшая к власти команда направлялась и позволяла направлять себя.
«Да, мир очень легко спрограммировал пришедшую в 2018 году за несколько месяцев к власти команду, и если даже они (власть Пашиняна – ред.) не пошли на это сознательно, то они очень хорошо направлялись и многие в мире просто продвигали здесь свои интересы, решение своих вопросов», - отметил эксперт.