Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների հիշատակը
27/09/2021 20:22
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են մեկ տարի առաջ սկսված Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների հիշատակը:
Ռուսաստանը հատկապես կարևորում է այն փաստը, որ Հայաստանի բնակչությունը հնարավորինս շուտ հաղթահարի պատերազմի հետևանքով առաջացած սթրեսը, իրեն ապահով զգա և ապագայի հանդեպ վստահություն ձեռք բերի: Որպես դաշնակիցներ՝ մենք միշտ պատրաստ ենք աջակից լինել:
Ակտիվ ջանքեր և գործնական քայլեր են ձեռնարկվում տարածաշրջանային կայունությունն ու անվտանգությունը պահպանելու, անցյալ տարվա աշնանը լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքները հաղթահարելու համար, ներառյալ՝ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման, փախստականների վերադարձի և հա գերիների ազատ արձակման հարցի վերջնական լուծմանն աջակցելը:
Ռուսական կողմն անմիջականորեն ներգրավված է տարածաշրջանում բարենպաստ պայմաններ ապահովելու միջոցառումների մշակման մեջ:
Ռուսաստանը կշարունակի միջնորդական ջանքերը ինչպես իր ազգային, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ լուծում գտնելու համար:
Մենք մեր ամենաանկեղծ ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին և հարազատներին, ասված է ՌԴ դեսպանության հաղորդագրության մեջ։

В посольстве России в Армении минутой молчания почтили память погибших в ходе начавшихся год назад боевых действий в Карабахе
27/09/2021 20:17
В посольстве России в Армении минутой молчания почтили память погибших в ходе начавшихся год назад боевых действий.
Россия придает особое значение тому, чтобы население Армении как можно скорее преодолело стресс, вызванный войной, почувствовало себя в безопасности, обрело уверенность в завтрашнем дне. Как союзники, мы всегда готовы подставить плечо и делаем это.
Предпринимаются активные усилия и практические шаги для сохранения региональной стабильности и безопасности, преодоления последствий масштабных боестолкновений осени прошлого года, включая содействие в восстановлении гражданской инфраструктуры, возвращении беженцев и окончательном решении вопроса освобождения армянских пленных. Российская сторона принимает непосредственное участие в выработке мер по обеспечению благоприятных условий для развития региона в мирном русле.
Россия продолжит посреднические усилия как в национальном качестве, так и в рамках Минской группы ОБСЕ для поиска долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Выражаем наши самые искренние соболезнования родным и близким погибших и пострадавших, отмечается в сообщении посольства РФ.