Ալիևի հայտարարությունը ՀՀ ներքին գործերին միջամտելու լկտի փորձ է. Գրիգորի Այվազյան
Երբ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարում է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Հայաստանը պետք է մշակի և ընդունի նոր սահմանադրություն, դա կարելի է բնութագրել որպես ՀՀ ներքին գործերին միջամտելու լկտի փորձ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում աաց ադրբեջանագետ Գրիգորի Այվազյանը։
«Բաքվի բռնապետի նման հայտարարությունը լկտիություն է, մանավանդ, Հայաստանում թեժ ներքաղաքական իրավիճակում։ Նման հայտարարությունը նպատակ ունի էլ ավելի ապակայունացնելու հայաստանյան ներքաղաքական կյանքը։ Սա դեռ բանավոր խոսք է. տեսեք, թե ինչպես է ադրբեջանական զորքը դիրքերը տեղաշարժում։ Մի՞թե պարզ չէ, որ սա նրա ծրագրի մի մասն է»,- ասաց Գրիգորի Այվազյանը։
Ադրբեջանագետը հակադրեց ՄԱԿ-ի ամբիոնից ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի ելույթները՝ նկատելով, որ հակառակորդ երկրի ղեկավարի ագրեսիվ հռետորաբանությանը Փաշինյանը պատասխանեց խաղաղության պատրաստակամության խոսքերով։
Հիշեցնենք, որ թուրքական Anadolu գործակալությանը տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահն ասել էր.
«Նրանք առաջին հերթին պետք է մշակեն և ընդունեն նոր սահմանադրություն: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի նման թույլ և ամբողջովին քանդված երկիրը տարածքային պահանջներ ներկայացնել այնպիսի հզոր երկրի նկատմամբ, ինչպիսին Թուրքիան է: Դա նման է հոգեկան հիվանդության: Հետևաբար, նրանք պետք է հրաժարվեն դրանից»:

Заявление Алиева это наглая попытка вмешательства во внутренние дела Армении – Григорий Айвазян
Когда президент Азербайджана заявляет, что Армения должна разработать и принять новую конституцию для нормализации отношений с Турцией, это можно охарактеризовать как наглую попытку вмешательства во внутренние дела Армении,  заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по Азербайджану Григорий Айвазян.
«Подобное заявления бакинского диктатора – наглость, особенно, в условиях существующей в Армении напряженной внутриполитической ситуации. Это заявление преследует цель еще больше дестабилизировать армянскую внутриполитическую жизнь. И это только устные заявления: вы посмотрите как азербайджанское войско продвигает вперед свои позиции. Неужели неясно, что это часть его программы», - сказал Григорий Айвазян.
Эксперт по Азербайджану сопоставил выступления премьер-министра Армении и президента Азербайджана с трибуны ООН, отметив, что Пашинян ответил на агрессивную риторику руководителя страны-противника словами о готовности к миру.
Напомним, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью турецкому агентству «Анадолу»:
«В тексте конституции Армении содержатся ссылки на территориальные претензии к Турции. Им следует отказаться от этого. В первую очередь они должны разработать и принять новую конституцию. Как может такая слабая и полностью разрушенная страна, как Армения, предъявлять территориальные претензии к такой сильной стране, как Турция? Это что-то вроде психического заболевания. Поэтому они должны отказаться от этого».