Արմեն Գրիգորյանն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին
Սեպտեմբերի 28-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին:
Հանդիպման սկզբում կողմերը բարձր են գնահատել ԵԱՀԿ Մինսիկի խմբի համանախագահության ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի քաղաքական կարգավորմանը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը կարևոր դերակատարություն կարող է ունենալ տարածաշրջանում երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության հաստատման հարցում:
Անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին:
Կողմերը անդրադարձել են նաև հայ-ամերիկյան համագործակցության մի շարք ոլորտների՝ վերահաստատելով երկկողմ ռազմավարական երկխոսության վերսկսման մտադրությունը: Այս համատեքստում դեսպան Թրեյսին ողջունել է Հայաստանի կառավարության ջանքերը դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղություններով՝ մատնանշելով ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում երկու երկրների շարունակական համագործակցության արդյունավետությունը:

Армен Григорян и посол США обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 28 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси.
В начале встречи стороны высоко оценили усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на политическое урегулирование карабахского конфликта.
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян отметил, что разблокирование коммуникаций может сыграть важную роль в установлении долгосрочного и прочного мира в регионе.
Собеседники обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Стороны обратились также к ряду сфер армяно-американского сотрудничества, подтвердив намерение возобновить двусторонний стратегический диалог. В этом контексте посол Трейси поприветствовала усилия правительства Армении в направлении реформ в судебно-правовой системе и борьбе с коррупцией, отметив эффективность постоянного сотрудничества между двумя странами в процессе демократических реформ.