«Մեծ-մեծ չխոսեք, դուռը չշրխկացնեք»․ Ղազինյանը լքեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստը,  Քոչարյանն իրավական լուծում առաջարկեց (Տեսանյութ)
28/09/2021 14:13
«Մեծ-մեծ չխոսեք, դուռը չշրխկացնեք»․ Ղազինյանը լքեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստը, Քոչարյանն իրավական լուծում առաջարկեց (Տեսանյութ)
Խորհրդարանական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով օրակարգում առաջարկում եմ ներառել ևս մեկ հարց, որն այսօր հետաքրքրում է ոչ միայն Հայաստանում բնակվող մեր քաղաքացիներին, այլև՝ ամբողջ աշխարհի հայերին։ Մասնավորապես, հայտնի դարձավ, չհերքվեց, որ Ռուսաստանը հոկտեմբերի 7-ին առաջարկել է պատերազմը կանգնեցնել։ Ուզում եմ արձանագրել, որ հոկտեմբերի 7-ի դրությամբ մենք ունեինք ընդամենը, եթե չեմ սխալվում, 356 զոհ՝ պաշտոնական տվյալներով։ Այսօր ունենք 3900-ին մոտ զոհ։ Եթե ամսի 7-ին պատերազմը կանգներ, կունենայինք մոտավորապես 3600-ից պակաս զոհ, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի այսօրվա նիստին հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը։
Նա պնդեց, որ իր առաջարկը պետք է ներառել հանձնաժողովի օրակարգում, քննարկել, ուսումնասիրել և պատերազմում ընկած զինվորների ծնողներին ու հարազատներին տալ սպառիչ պատասխան՝ ինչո՞ւ չի կանգնեցվել պատերազմն ու ովքե՞ր են այն չկանգնեցնելու որոշումն ընդունողները և ի՞նչ պայմաններում։
«Ձեր առաջարկն արեցիք, գնում ենք առաջ», - արձագանքեց հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Որոշ ժամանակ անց Քոչարյանը հայտարարեց նիստի օրակարգը՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարց և ասաց, որ 5-րդ անգամ թեկնածու առաջադրված Արթուր Ղազինյանին իրենք կրկին հարցեր ունեն տալու։
«Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Գեղամ Մանուկյանն անընդունելի համարեց այս գործելաոճը շարունակելը․ թեկնածուին անընդհատ նույն հարցեր տալն ու հետո նրան դեմ քվեարկելը և շեշտեց, որ անիմաստ քննարկմանն իրենք չեն կարող մասնակցել։
Մանուկյանը հեռացավ նիստից, նրան հետևեց Արթուր Ղազինյանը՝ մինչ այդ հայտարարելով, որ իր կարևոր առաջարկը մերժվեց, որովհետև իշխանությունը շահագրգռված չէ պարզել, թե ինչ հանգամանքներում է կայացվել պատերազմը չկանգնեցնելու որոշումը, ուստի հանձնաժողովի օրակարգն իր համար էլ է սպառված։
«Մեծ-մեծ չխոսեք, դուռը չշրխկացնեք», - արձագանքեցին հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ու ՔՊ-ականները։
Ապա Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, որ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցին իրավական լուծում պետք է տալ և առաջարկեց տարբերակ, որը քննարկելու է իշխող մեծամասնությունը։
«Եթե առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում կրկին առաջադրվի նույն թեկնածուն և չընտրվի, ապա ՔՊ խմբակցությանը հարկադրված կլինենք առաջարկել հանդես գալ նախաձեռնությամբ և հարցը կարգավորել հետևյալ սկզբունքներով․ եթե նույն անձը երկու անգամ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ չի ընտրվում, ապա իրավասու խմբակցությունն առաջարկում է նոր թեկնածու Դոնթի բանաձևով, ինչպես հանձնաժողովների նախագահների ընտրության դեպքում է՝ այն տարբերությամբ, որ նախագահների ընտրության դեպքում նույն անձը չի կարող երկրորդ անգամ առաջադրվել», - ասաց նա։

Артур Казинян покинул заседание постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, Андраник Кочарян предложил правовое решение
28/09/2021 15:56
Для осуществления парламентского контроля предлагаю включить в повестку заседания еще один вопрос, который интересует сегодня не только живущих в Армении граждан, но и армян во всем мире. В частности, стало известно, и не было опровергнуто, что Россия 7 октября предложила остановить войну. Хочу констатировать, что по состоянию на 7 октября у нас, если не ошибаюсь, было всего 356 жертв – по официальным данным. Сегодня число наших жертв составляет около 3900 человек. Если бы война была остановлена 7 октября, у нас было приблизительно на 3600 жертв меньше, заявил сегодня на заседании постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности кандидат в заместители председателя комиссии, депутат фракции «Армения » Артур Казинян.
Он подчеркнул, что его предложение должно быть включено в повестку, обсуждено и изучено, чтобы дать родителям и родственникам погибших в войне военнослужащих исчерпывающий ответ, почему война не была остановлена, кто принимал решение об этом и в каких условиях.
«Вы сделали Ваше предложение, мы двигаемся дальше», - заявил в ответ председатель комиссии Андраник Кочарян.
Через некоторое время Андраник Кочарян объявил повестку заседания – вопрос избрания заместителя председателя комиссии, и отметил, что у них есть вопросы к выдвинутому в пятый раз кандидату Артуру Казиняну.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян посчитал неприемлемым подобное поведение – постоянно задавать кандидату одни те же вопросы и потом голосовать против него, и отметил, что они не могут участвовать в этом бессмысленном обсуждении.
Гегам Манукян покинул заседание, за ним последовал также Артур Казинян, заявив до этого, что представленное им важное предложение было отклонено, потому что власть не заинтересована в выяснении того, в каких обстоятельствах было принято решение не останавливать войну. Он отметил, что посему повестка заседания для него исчерпана.
«Меньше говорите и не хлопайте дверью», - заявили в ответ Андраник Кочарян и депутаты фракции «Гражданский договор»
Андраник Кочарян отметил, что вопрос выборов заместителя председателя комиссии нуждается в правовом решении и предложил вариант, который будет обсужден правящим большинством.
«Если в течение предстоящего месяца тот же кандидат будет снова представлен на пост заместителя председателя и не будет выбран, то фракция «Гражданский договор» вынуждена будет выступить с инициативой и урегулировать вопрос по следующему принципу: если одно и то же лицо два раза не избирается заместителем председателя комиссии, то правомочная фракция предлагает другого кандидата по формуле д’Онта, как в случае с председателями комиссий, только с той разницей, что во время выборов председателей комиссий одно и то же лицо не может выдвигаться второй раз», - сказал он.