Ռոսատոմը հրավիրում է Երևանի բնակիչներին և հյուրերին Atom City` «Look Around» գիտական փառատոնին
Հոկտեմբերի 2-ին կանցկացվի «Look Around» գիտական ​​փառատոնը Երևանի բնակիչների և հյուրերի համար. hետաքրքիր կլինի բոլորին՝ և՛ մեծերին, և՛ երեխաներին: Այդ օրը դուք կկարողանաք համատեղել ճանաչողական միջոցառումն ու զբոսանքը մաքուր օդին՝ ընկերների և ընտանիքի անդամների հետ։ Միջոցառումն անցկացնում է «Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիան ՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հիման վրա:
Այս տարի Գիտության փառատոնը նվիրված է Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին: Պոլիտեխնիկական համալսարանի այգին մեկ օրով կվերածվի ապագայի քաղաքի` Atom City-ի: Հյուրերը կկարողանան այցելել թեմատիկ փողոցներ, մասնակցել վարպետության դասերի և վիկտորինաների, դիտել գիտական ​​շոու և հետաքրքրաշարժ ճանապարհորդություն կատարել տիեզերքի և ժամանակակից տեխնոլոգիաների աշխարհում, իսկ ամենաերիտասարդ այցելուների համար գիտությունը կներկայանա որպես իսկական հրաշքների երկիր:
Փառատոնի ծրագիրը շատ հագեցած է: Ակտիվությունների մի մասը նվիրված է ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում ձեռքբերումներին. Դրանք այսօր իսկապես շատ են և կարևոր դեր են խաղում ժամանակակից աշխարհում: Մասնակցելով, օրինակ, միջուկային բժշկության դասընթացներին, հյուրերը նույնիսկ կսովորեն, թե ինչ է տեղի ունենում մեր ուղեղում երբ մենք սիրահարված ենք: Մաքուր էներգիայի վարպետության դասերի մասնակիցները կտեսնեն, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում էլեկտրաէներգիայի հետ նախքան մեր վարդակներում հայտնվելը, էներգիայի արտադրության ինչ տեսակներ կան և որոնք չեն վնասում բնությանը: Մասնակցելով այլ գործողությունների՝ կարող եք հավաքել ձեր առաջին ռոբոտին, պատրաստել երկուական ծածկագիրով արտահայտված ձեր անունով ձեռնաշխթան և նույնիսկ ստեղծել թուղթ, որը չի այրվում: Կարող եք նաև խաղալ «Մոլեկուլային օղականետ» սպորտային և ինտելեկտուալ խաղը և նույնիսկ հետագայում նամակ ուղարկել ինքներդ ձեզ:
Յուրաքանչյուրը կկարողանա շփվել Փառատոնի բանախոսների և Հայաստանի առաջատար կրթական կազմակերպությունների` «Այբ» կրթական հիմնադրամի, «Mind Center» զարգացման կենտրոնի, Պոլիտեխնիկական համալսարանի և այլ հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ: Հյուրերը կգտնեն նաև ստեղծագործական ատոմային լուսանկարչական գոտիներ, իսկ վարպետության դասերին և վիկտորինաներին մասնակցելու համար կարող են շահել մրցանակներ:
«Փառատոնի հիմնական գաղափարն է մատչելի և հետաքրքիր ձևով ցույց տալ գիտության և ատոմային տեխնոլոգիաների հնարավորությունները: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ այսօր Հայաստանում զարգանում են ատոմային էներգետիկան, միջուկային բժշկությունը, տիեզերական հետազոտությունները, ՏՏ-ն և շատ այլ ոլորտներ: Այս հետաքրքրաշարժ գիտական ​​աշխարհի հետ կարող եք ծանոթանալ հոկտեմբերի 2-ին Atom City-մ ՝ «Look Around» Գիտության փառատոնին», - ասել է Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի ռուսական կողմից ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոն: - Նաև մի մոռացեք, որ այս ամենը հնարավոր դարձավ առաջին հերթին մարդու շնորհիվ: 3D տպագրությունը, արհեստական ​​բանականությունն ու ռոբոտներն արդեն ոչ թե ապագա են, այլ ժամանակակից աշխարհ: «Ռոսատոմի» կրթական նախագծերն ուղղված են նաև տաղանդավոր երիտասարդների բացահայտմանը, ովքեր ապագայում կնպաստեն տեխնիկական առաջընթացին և նոր ինովացիոն տեխնոլոգիաների ստեղծմանը»:
Միջոցառմանը հրավիրված են նաև Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Հայկական ԱԷԿ-ի, Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսաստանյան կենտրոնի ներկայացուցիչներ, գիտնականներ, հետազոտողներ, մասնագիտացված հայաստանյան բուհերի դասախոսներ, դասատուներ, Հայաստանի կրթական կազմակերպություններ, ինչպես նաև դպրոցականներ, ուսանողներ և նրանց ծնողներ:
Հիշեցնենք, որ «Look around» Գիտության փառատոնը առաջին անգամ անցկացվել է Երևանում 2019 թվականին և հավաքվել է ավելի քան երեք հազար մարդ: Փառատոնին ներկա էին ոչ միայն երևանցիներ, այլև հարակից մարզերի բնակիչներ: Միջոցառումը կազմակերպվել էր որպես ընտանեկան տոն, ուստի այն հետաքրքիր էր բոլորի համար ՝ 4-6 տարեկան երեխաներ, տարրական և միջին դասարանների դպրոցականներ, ուսանողներ և ծնողներ:

Росатом приглашает жителей и гостей Еревана на Фестиваль науки «Look Around» в Atom City
2 октября для жителей и гостей Еревана пройдет Фестиваль науки «Look Around» - интересно будет всем – и взрослым и детям. В этот день участники фестиваля окунутся в мир науки и технологий и смогут совместить познавательное мероприятие и прогулку на свежем воздухе всей семьей. Мероприятие проводит Госкорпорация «Росатом» на базе Национального Политехнического университета Армении.
В этом году Фестиваль науки приурочен к 55-летию атомной отрасли Армении. Сквер университета на один день превратится в город будущего - Atom City. Гости смогут посетить импровизированные тематические улочки, принять участие в мастер-классах и викторинах, посмотреть научное шоу и совершить увлекательное путешествие в мир космоса и современных технологий, а для самых маленьких посетителей наука предстанет настоящей страной чудес.
Программа фестиваля очень насыщенная. Часть активностей посвящена достижениям в области атомных технологий - их сегодня действительно много, и они играют важную роль в современном мире. Участвуя, например, в мастер-классах по ядерной медицине, гости даже узнают, что происходит с нашим мозгом, когда мы влюблены. На мастер-классах по чистой энергии участники увидят какие именно процессы происходят с электричеством до того, как оно появится у нас в розетках, какие виды производства энергии бывают и какие не приносят вред природе. Участвуя в других активностях, можно будет собрать своего первого робота, сделать браслет со своим именем, зашифрованным бинарным кодом и даже создать бумагу, которая не горит. Также можно поиграть в спортивно-интеллектуальную игру «Молекулярный кольцеброс», поучаствовать в росписи большой раскраски в Atom City и даже отправить письмо себе в будущее.
Все желающие смогут пообщаться со спикерами Фестиваля в рамках smart-talks и представителями ведущих образовательных организаций Армении – образовательного фонда «Айб», Центра развития «Mind Center», Политехнического университета и других учреждений. Гостей также ждут креативные атомные фотозоны, а за участие в мастер-классах и викторинах можно будет получить призы.
«Основная идея Фестиваля - показать в доступной и интересной форме возможности науки и атомных технологий. Благодаря современным технологиям сегодня в Армении развиваются атомная энергетика, ядерная медицина, космические исследования, IT и многие другие направления. Со всем этим увлекательным научным миром вы сможете познакомиться 2 октября на Фестивале науки Look Around в Atom City, - отметил Юрий Свириденко, руководитель проекта по продлению срока эксплуатации станции с российской стороны. – Также не стоит забывать, что все это стало возможным, в первую очередь, благодаря человеку. 3D-печать, искусственный интеллект и роботы - уже не будущее, а современный мир. Образовательные проекты Росатома также направлены на выявление талантливых молодых ребят, которые в будущем будут вносить свой вклад в дело технического прогресса и создания новых инновационных технологий».
К участию в мероприятии также приглашены представители Посольства РФ в Армении, Министерства территориального управления и инфраструктур РА, Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Армянской АЭС, Российского центра науки и культуры в г. Ереван, ученые, исследователи, преподаватели профильных армянских вузов и школ, образовательные организации Армении, а также школьники, студенты и их родители.
Напомним, впервые Фестиваль науки Look around прошел в Ереване в 2019 году и собрал на площадке более трех тысяч человек. Фестиваль посетили не только жители Еревана, но и соседних областей. Мероприятие было организовано как семейный праздник, поэтому на нем было интересно всем: малышам 4-6 лет, школьникам младших и средних классов, студентам и родителям.