Խայտառակություն է, որ մեր հարևան երկիրը, հարևան մյուս երկրի դրդմամբ, ամենաբարձր պաշտոնյայի շուրթերով պահանջ է ներկայացնում Հայաստանին փոխել իր Սահմանադրությունը. թուրքագետ
28/09/2021 15:55
Ալիևի երեկվա հայտարարությունը, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Հայաստանը պետք է մշակի և ընդունի նոր սահմանադրություն, անընդունելի է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռոբեն Սաֆրաստյանը։
«Ես խայտառակություն եմ համարում, որ մեր հարևան երկիրը, հարևան մյուս երկրի դրդմամբ, ամենաբարձր պաշտոնյայի շուրթերով նման հայտարարություն է անում և պահանջ է ներկայացնում, որ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը։
Սա արդեն անցնում է քաղաքակիրթ հարաբերությունների բոլոր շրջանակները։ Սա ուղղակի նշանակում է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանն սկսում են խառնվել Հայաստանի ներքին գործերին։ Ինձ համար դա բացարձակ անընդունելի է», - ասաց թուրքագետը։
Հիշեցնենք, որ թուրքական Anadolu գործակալությանը տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահն ասել էր.
«Նրանք առաջին հերթին պետք է մշակեն և ընդունեն նոր սահմանադրություն: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի նման թույլ և ամբողջովին քանդված երկիրը տարածքային պահանջներ ներկայացնել այնպիսի հզոր երկրի նկատմամբ, ինչպիսին Թուրքիան է: Դա նման է հոգեկան հիվանդության: Հետևաբար, նրանք պետք է հրաժարվեն դրանից»:

Это позор, когда наша соседняя страна, под диктовку другой соседней страны, предъявляет требование Армении изменить свою Конституцию – тюрколог
28/09/2021 18:22
Вчерашнее заявление Алиева о том, что Армения должна разработать и принять новую конституцию для нормализации отношений с Турцией, – неприемлемо, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Рубен Сафрастян.
«Я считаю это позором, что наша соседняя страна, под диктовку другой соседней страны, устами высшего должностного лица делает подобное заявление и предъявляет требование, чтобы Армения изменила свою Конституцию.
Это уже переходит все рамки цивилизованных отношений. Это просто значит, что Турция и Азербайджан начинают вмешиваться во внутренние дела Армении. Для меня это абсолютно неприемлемо», - сказал Рубен Сафрастян.
Напомним, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью турецкому агентству «Анадолу»:
«В тексте конституции Армении содержатся ссылки на территориальные претензии к Турции. Им следует отказаться от этого. В первую очередь они должны разработать и принять новую конституцию. Как может такая слабая и полностью разрушенная страна, как Армения, предъявлять территориальные претензии к такой сильной стране, как Турция? Это что-то вроде психического заболевания. Поэтому они должны отказаться от этого».