Ալեն Սիմոնյանն այցելել է Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան
Սեպտեմբերի 28-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այցելել է ՀՀ Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան:
ԱԺ նախագահը թանգարանի տնօրեն Վահագն Մամյանի ուղեկցությամբ շրջել է հիմնական ցուցասրահում՝ ծանոթանալով Դեմիրճյան պետական-քաղաքական գործչի կյանքին ու գործունեությանը վերաբերող ցուցանմուշներին:
Թանգարանում է պահվում Կարեն Դեմիրճյանին վերաբերող 8000 ցուցանմուշ, որոնք ի մի են բերվել թանգարանի ստեղծման և գործունեության 20 տարվա ընթացքում: Թանգարանի ֆոնդում է նաև Կարեն Դեմիրճյանի անձնական արխիվը: Ալեն Սիմոնյանին հետաքրքրել է հատկապես Կարեն Դեմիրճյանի աշխատանքային հուշասրահը: Հուշասրահում ցուցադրված է Կարեն Դեմիրճյանի՝ ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնում և ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում աշխատած տարիների աշխատասենյակից դրվագ, որի կահույքը այժմյան խորհրդարանի վարչական շենքից բերվել էր թանգարան:
ԱԺ նախագահը գրառում է թողել հուշամատյանում ու առանձնազրույց է ունեցել Կարեն Դեմիրճյանի այրու՝ Ռիմա Դեմիրճյանի հետ:
Հանդիպման ավարտին տիկին Ռիման Ալեն Սիմոնյանին նվիրել է Կարեն Դեմիրճյանին նվիրված գրքեր՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:

Ален Симонян посетил Музей Карена Демирчяна
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 8 сентября посетил Музей Национального Героя Республики Армения Карена Демирчяна,Ю сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента в сопровождении директора музея Ваагна Мамяна ознакомился с экспонатами, связанными с жизнью и деятельностью видного государственно-политического деятеля.
В музее хранится 8000 экспонатов, связанных с Кареном Демирчяном, которые были собраны за 20 лет его функционирования. Личный архив деятеля также находится в фонде музея. Особый интерес Алена Симоняна вызвал мемориальный зал Карена Демирчяна, в экспозиции которого  представлен уголок  кабинета первого секретаря ЦК Компартии Армении и кабинета спикера парламента Армении Карена Демирчяна, мебель которого привезена в музей из административного здания нынешнего парламента. Председатель НС оставил запись в Памятной книге музея, побеседовал с вдовой Национального Героя Римой Демирчян.
В завершение встречи г-жа Римма подарила Алену Симоняну книги, посвященные Карену Демирчяну, пожелав ему плодотворной работы.