«Փաստ». Արցախի նախագահը համաձայն է եղել ամեն գնով կատարել ադրբեջանցիների պահանջը
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, օրեր առաջ ադրբեջանական ուժերը Արցախի Հանրապետության Ամարաս վանքի ուղղությամբ առաջ էին եկել և փորձել իրենց վերահսկողության տակ վերցնել վանքը, ինչպես նաև իրենց տեղակայման դիրքերն առաջ տանել։ Տեղի ունեցածը, սակայն, կանխվել էր, երբ ռուսական խաղաղապահ ուժերը օպերատիվ ժամանել էին ու ստիպել ադրբեջանցիներին հետ քաշվել իրենց նախնական տեղակայման վայր։ Իրավիճակը դրանով, ըստ էության, չի հարթվել, քանի որ ադրբեջանցիները պահանջել էին, որպեսզի Արցախի իշխանությունները վանքի տարածքից հեռացնեն Արցախի պետական դրոշը։
«Փաստի» արցախյան աղբյուրը փոխանցում է, որ թեմայի հետ կապված նախագահականում լուրջ քննարկում է տեղի ունեցել, և Արցախի նախագահը քննարկման հենց ամենասկզբից համաձայն է եղել ամեն գնով կատարել ադրբեջանցիների պահանջը, ավելին՝ հորդորել է ոչ մի կերպ չհակաճառել, ինչից հետո դրոշն իջեցվել է։
Սակայն արցախցի մի խումբ երիտասարդներ, անտեսելով իշխանությունների հորդորներն ու զգուշացումները, Արցախի պետական դրոշը կրկին տեղադրել են Ամարասի վանքի այն հատվածում, որտեղից իջեցվել էր: Սակայն սրան ևս կտրուկ դեմ է եղել Արայիկ Հարությունյանը, որն այդ արարքը արկածախնդրություն է որակել»։

«Паст»: Президент Арцаха согласился выполнить требование азербайджанцев
Газета «Паст» пишет, что несколько дней назад азербайджанские ВС продвинулись в направлении монастырского комплекса Амарас в Республике Арцах и пытались взять под контроль как монастырь, так и продвинуть свои позиции. Однако эти действия были предотвращены, когда российские миротворческие силы оперативно прибыли на место и заставили азербайджанцев отойти на исходные позиции. Однако ситуация не была урегулирована этим, поскольку азербайджанцы потребовали, чтобы власти Арцаха сняли с монастырского комплекса Амарас государственный флаг Арцаха.
Как передают источники издания, в резиденции президента состоялось серьезное обсуждение по этой теме, и президент Арцаха с начала обсуждения согласился любой ценой выполнить требование азербайджанцев, более того, призвал не противоречить им, после чего флаг был спущен.
«Но группа арцахской молодежи, проигнорировав призывы и предупреждения властей, снова водрузила государственный флаг Арцаха на тот участок монастырского комплекса, откуда он был снят. Однако Араик Арутюнян резко выступил против этого, назвав данный поступок авантюрой», - пишет газета.