20 000 դրամանոց ՊՇՌ թեստը 1-2 օրում դարձավ 7 000 դրամ. նշանակում է՝ ժողովրդին այսքան ժամանակ թալանել են, ԱՆ-ում եղել են գերշահույթ հետապնդողներ․ բողոքի ակցիայի մասնակից
28/09/2021 11:34
Առողջապահության նախարարության դիմաց պատվաստվելու կամ յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ ՊՇՌ թեստի արդյունք ներկայացնելու պարտադրանքի դեմ բողոքի ակցիա է ընթանում։ Մասնակիցներից մի քանիսին ոստիկանությունը բերման է ենթարկել։
Ակցիայի նախաձեռնողներից Էմիլ Մարկոսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ քաղաքացիներին անհասկանալի պատճառաբանություններով են տարել ոստիկանության բաժին, մեկին, օրինակ, վիրավորանք հնչեցնելու համար, այնինչ քաղաքացին ընդամենը իր կարծիքն է հայտնել, որ պատվաստվելու պարտադրանքը վաղը նաև ուսանողներին է առնչվելու, և հարկավոր է, որ նրանք էլ իրենց ձայնը բարձրացնեն։
Էմիլ Մարկոսյանը տեղեկացրեց նաև, որ իրենք առավոտյան եկել են Առողջապահության նախարարություն՝ նախարարից կամ իրավասու ցանկացած այլ պաշտոնյայից ստանալու շատերին հուզող մի շարք հարցերի պատասխաններ։ Սա երկրորդ փորձն է եղել, կրկին՝ անհաջող, ոչ ոք իրենց չի ընդունել։
«Օրենքի առջև բոլորը հավասար են։ Եթե հասարակ, շարքային քաղաքացին պետք է ենթարկվի պատվաստվելու կամ 14 օրը մեկ ՊՇՌ թեստ հանձնելու պարտադրանքին, ապա այդ պարտադրանքը պետք է գործի նաև որոշ պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք օրենքով ազատվել են։ Սա արդեն բավարար հիմք է, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքացու մեջ ինքնասիրություն արթնանա», - պարզաբանման ենթակա հարցերից մեկի մասին բարձրաձայնեց Էմիլ Մարկոսյանը։
Մյուս խնդիրը ՊՇՌ թեստերի արժեքին է վերաբերում։
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ մինչև վերջերս 15-20 000 արժողությամբ ՊՇՌ թեստը կախարդական ձևով դարձավ 7-8 000 դրամ։ Փաստորեն, նշանակում է, որ Առողջապահության նախարարությունում այսքան ժամանակ եղել են գերշահույթ հետապնդողներ ու անպատիժ են մնացել։ Ո՞ւմ գրպանն են մտել այդ փողերը։ Ընդամենը եկել էինք դա հարցնելու։ Գուցե իրենց էլ հետաքրքրեր, գտնեին իրենց միջից այդ կոռուպցիոներին, ենթարկեին պատասխանատվության։ 20 000 դրամանոց ՊՇՌ-ն 1-2 օրում դարձավ 7 000 դրամ, նշանակում է՝ ժողովրդին այսքան ժամանակ թալանել են։ Եթե կար գինն էականորեն իջեցնելու հնարավորություն՝ ոչ թե 1 000- 2000 դրամով, այլ՝ էականորեն, ինչո՞ւ մինչև հիմա չեն արել։ Ինչո՞ւ են թալանել բազմաթիվ մարդկանց։ Այդ հարցերին նրանք խիզախություն ու համարձակություն չունեն պատասխանելու», - ասաց Էմիլ Մարկոսյանը։
Նա շեշտեց, որ իրենց ակցիան խաղաղ է, իրենք հակապատվաստումային քարոզ չեն տանում, այլ հիշեցնում են, որ քաղաքացին անձամբ պետք է որոշում կայացնի՝ պատվաստվե՞լ, թե՞ ոչ։
«Այստեղ գտնվողներից ոչ ոք չի ասում, որ չպետք է պատվաստվել։ Մենք ընդամենը ասում ենք, որ այն քաղաքացիները, որոնք չեն ուզում պատվաստվել, ունեն մտավախություններ, որպեսզի ոչ մի պարտադրանք նրանց վրա չգործադրվի։ Շանտաժի բնույթի՝ աշխատանքից ազատելու սպառնալիքներ կամ էժանագին մոտեցումներ չկիրառվեն», - ընդգծեց ակցիայի նախաձեռնողը։

Стоимость ПЦР-теста за 1-2 дня снизилась от 20 000 драмов  до 7 000 драмов: значит, народ столько времени грабили – акция протеста перед министерством здравоохранения
28/09/2021 13:47
Стоимость ПЦР-теста за 1-2 дня снизилась от 20 000 драмов до 7 000 драмов: значит, народ столько времени грабили – акция протеста перед министерством здравоохранения
Перед министерством здравоохранения Армении сегодня проходит акция протеста против требования о вакцинации или сдачи ПЦР-теста раз в 14 дней. Полиция подвергла приводу нескольких участников акции.
Один из инициаторов акции Эмиль Маркосян сообщил в беседе с журналистами, что граждан задержали и доставили в отделения полиции по непонятным мотивам. Одного участника акции, например, за оскорбления, в то время как гражданин всего лишь выражал свое мнение, что требование обязательной вакцинации завтра коснется также студентов и нужно, чтобы они высказали свою позицию
Эмиль Маркосян также сообщил, что они утром пришли к министерству здравоохранения, чтобы получить ответ на волнующие многих вопросы от министра или любого другого компетентного лица. Это уже вторая попытка, однако, опять неудачная, никто их не принял.
«Мы все равны перед законом. Если обычный гражданин должен вакцинироваться или представлять результат ПЦР-теста на коронавирус раз в 14 дней, то это требование должно касаться также некоторых должностных лиц, которые освобождены по закону. Это уже достаточное основание, чтобы у каждого гражданина проснулось самолюбие», - сказал Эмиль Маркарян.
Другая проблема касается стоимости ПЦР-тестов.
«Как получается, что до последнего времени ПЦР тесты стоили 15-20 тысяч драмов, а сейчас волшебным образом стали стоить 7-8 тысяч драмов? Фактически, это значит, что в министерстве здравоохранения все это время были люди, которые преследовали сверхприбыль и до сих пор остаются безнаказанными. В чей карман шли эти деньги? Может они поинтересуются, найдут этих коррупционеров и привлекут их к ответственности? Стоимость ПЦР-теста за 1-2 дня снизилась от 20 000 драмов до 7 000 драмов, это значит, что народ столько времени грабили, Если была возможность значительно снизить цену, не на 1000-2000 драмов, то почему они не сделали этого до сих пор? Почему грабили многочисленных граждан? У них нет смелости и храбрости, чтобы ответить на эти вопросы», - заявил Эмиль Маркосян.
Он отметил, что это мирная акция, и они не проводят агитацию против прививок, а просто напоминают, каждый гражданин сам должен решить, вакцинироваться ему или нет.
«Мы всего лишь говорим, что нельзя принуждать тех граждан, которые не хотят вакцинироваться, опасаются этого. Чтобы в качестве шантажа не применяли угрозы освобождения от работы или другие дешевые подходы», - подчеркнул инициатор акции протеста.