«Խոչընդոտվում են խորհրդարանական պատվիրակությունների մեջ ընդգրկված «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների այցերը արտասահման». ընդդիմադիրները հանդիպել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին
28/09/2021 18:26
Սեպտեմբերի 28-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդամներ Աննա Գրիգորյանը, Արթուր Ղազինյանը, Արամ Վարդեւանյանը եւ Արթուր Խաչատրյանը հանդիպել են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ։
Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացումը, երկու պետությունների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությունը։ «Երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունները նպաստում են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ արդյունավետ համագործակցությանը»,- ընդգծել է խմբակցության ղեկավարը։
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները խոսել են պատերազմի հետևանքով երկրում ստեղծված իրավիճակի, Հայաստանի Հանրապետության սահմանների և ճանապարհների անվտանգության մասին։
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կատարված հանցագործություններին՝ մասնավորապես մարդկանց և պատմամշակութային արժեքների հանդեպ իրականացվող վայրագություններին։
Հատուկ ընդգծվել է միջազգային հանրության աջակցության կարևորությունը գերիների վերադարձի և անհետ կորածների հայտնաբերման գործում:
«Հայաստան» խմբակցության անդամներն անդրադարձել են դատաիրավական համակարգում առկա խնդիրներին, ինչպես նաև «Հայաստան» դաշինքի անդամների նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումներին, բարձրաձայնել, որ անհիմն պատճառաբանությամբ խոչընդոտվում են խորհրդարանական պատվիրակությունների մեջ ընդգրկված «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների այցերը արտասահման։
Անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանում «Հայաստան» խմբակցության դերակատարությանը։ Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Власти препятствуют визитам заграницу депутатов фракции «Армения» в составе парламентских делегаций – оппозиционеры  встретились с послом Великобритании
28/09/2021 19:42
Власти препятствуют визитам заграницу депутатов фракции «Армения» в составе парламентских делегаций – оппозиционеры встретились с послом Великобритании
Руководитель фракции Национального Собрания «Армения» Сейран Оганян, члены Анна Григорян, Артур Казинян, Арам Вардеванян и Артур Хачатрян 28 сентября встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джоном Галагером.
Приветствуя посла в парламенте, Сейран Оганян подчеркнул важность развития армяно-британских отношений, существующего политического диалога между двумя странами. «Двусторонние и многосторонние отношения способствуют эффективному сотрудничеству между делегациями двух стран на международных парламентских площадках», - отметил он.
В ходе встречи парламентарии рассказали о послевоенной ситуации в стране, безопасности границ и дорог Республики Армения.
Затронуты преступления, совершенные Азербайджаном в ходе 44-дневной войны, в частности варварства против людей, исторических и культурных ценностей.
Особо подчеркнута важность поддержки международного сообщества в возвращении заключенных и поиске без вести пропавших.
Члены фракции «Армения» сообщили о проблемах судебно-правовой системы, а также о политических преследованиях членов блока «Армения», заявили о препятствовании по необоснованным мотивам визитам заграницу депутатов фракции «Армения» в составе парламентских делегаций.
Отмечена роль фракции в парламенте. Собеседники обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.