ՀՀ իշխանություններին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել զրպարտությունը քրեականացնող հակասահմանադրական օրենքի կիրառումը․ «Freedom House»
28/09/2021 16:41
«Freedom House» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն է տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին վիրավորական մեկնաբանություն գրած ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ դեմ քրեական գործ է հարուցվել։
««Freedom House»-ն իր մտահոգությունն է հայտնում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասին վիրավորական մեկնաբանություն գրելու համար «Ֆեյսբուքի» օգտատիրոջ դեմ քրեական գործ հարուցելու առնչությամբ։ Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ընդամենը երկու ամիս առաջ խորհրդարանն ընդունել է պետական պաշտոնյաներին ուղղված «ծանր վիրավորանքները» քրեականացնող փոփոխությունները։ Սա նշանակում է Հայաստանում ժողովրդավարական նորմերի, ներառյալ՝ խոսքի ազատության հարցում հստակ հետընթաց։
Հայաստանի իշխանություններին կոչ ենք անում անմիջապես դադարեցնել զրպարտությունը քրեականացնող այս հակասահմանադրական օրենսդրության կիրառումը»,- հայտարարել է միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունը։

Freedom House: Призываем власти Армении немедленно прекратить применение антиконституционного закона, криминализирующего диффамацию
28/09/2021 18:56
Международная правозащитная организация Freedom House распространила заявление на своей странице  Facebook, выразив обеспокоенность по поводу уголовного дела, возбужденного недавно против пользователя Facebook, оставившего оскорбительный комментарий в адрес Никола Пашиняна.
«Freedom House с обеспокоенностью отмечает недавнее уголовное дело против пользователя Facebook, который оскорбил премьера Армении Никола Пашиняна в комментарии. Это происходит только через два месяца после того, как парламент принял поправки, криминализирующие "серьезные оскорбления"  в адрес государственных чиновников, и означает четкую деградацию демократических норм в Армении, включая свободу слова.
Мы призываем власти Армении немедленно прекратить исполнение этого антиконституционного закона, криминализирующего диффамацию», - говорится в заявлении Freedom House.