Թողարկվել է Անկախ Պետությունների Համագործակցության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ՀՀ կենտրոնական բանկը 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ից շրջանառության մեջ է դնում «Անկախ Պետությունների Համագործակցության 30-ամյակ» արծաթե հուշադրամը:
Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը (ԱՊՀ) միջպետական միավորում է, որը հիմնադրվել է 1991 թ. դեկտեմբերի 8-ին՝ Բելառուսի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ղեկավարների կողմից ԱՊՀ ստեղծման մասին Համաձայնագրի ստորագրմամբ: Համաձայնագրով հիմնվելով ժողովուրդների պատմական միասնության և նրանց միջև կապերի վրա, հաշվի առնելով պետությունների մտադրությունը՝ զարգացնելու իրենց հարաբերությունները պետական ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման և հարգանքի հիման վրա, կողմերը պայմանավորվեցին ԱՊՀ կազմավորման շուրջ:
Ներկայում ԱՊՀ անդամներն ինը պետություններ են, որոնց համատեղ գործունեության հիմնական ուղղություններն են տնտեսական ինտեգրումը, հումանիտար, քաղաքական, իրավական և անվտանգության մարմինների ոլորտային համագործակցությունը, միասնական տեղեկատվության հարթակի ձևավորումը:
ԱՊՀ-ն հիմնված է անդամ պետությունների ինքնիշխանության հավասարության սկզբունքների վրա և ծառայում է այդ երկրների միջև բարեկամության, բարիդրացիության, ազգամիջյան ներդաշնակության, վստահության, փոխըմբռնման և փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդմանը:
Հուշադրամի տեխնիկական չափանիշները
Տրամագիծը 38,61 մմ
Դիմերես՝ ՀՀ զինանշանը, խաղողի ողկույզ՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների քանակը խորհրդանշող հատիկներով, հայկական զարդանախշ:

Выпущена памятная монета, посвященная 30-летию Содружества Независимых Государств
Центральный банк Республики Армения с 1 октября 2021 года вводит в обращение серебряную памятную монету “30-летиe Содружества Независимых Государств”.
Содружество Независимых Государств (СНГ) - межгосударственное объединение, основанное 8 декабря 1991 года главами Беларуси, России и Украины путем подписания Соглашения о создании СНГ. По данному Соглашению, основываясь на исторической общности народов и связях между ними, учитывая намерение государств развивать свои отношения на основе взаимного признания и уважения государственного суверенитета, стороны договорились об образовании СНГ.
На сегодняшний день членами СНГ являются девять государств, к основным направлениям совместной деятельности которых относятся экономическая интеграция, деятельность органов отраслевого сотрудничества в гуманитарной, политической, правовой сферах и сфере безопасности, формирование единого информационного пространства.
СНГ основано на принципах суверенного равенства государств-членов и служит укреплению отношений дружбы, добрососедства, межнационального согласия, доверия, взаимопонимания и взаимовыгодного сотрудничества между этими государствами.
Технические параметры памятной монеты
Номинал 1000 драм
Металл/проба серебро 925º
Вес 33,6 г
Диаметр 38,61 мм
Гурт рифленый
Количество выпуска 500 штук
Год выпуска 2021
Аверс: герб Республики Армения, гроздь винограда с плодами, символизирующими количество государств-членов СНГ, армянский орнамент.