Թեհրանը լավ հարաբերություններ է պահպանում Երևանի և Բաքվի հետ․ Իրանի ԱԳՆ
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն   հայտարարել է, որ Թեհրանը լավ հարաբերություններ է պահպանում Բաքվի և Երևանի հետ, հայտնում  է IRNA գործակալությունը:
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցին Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ Խաթիբզադեն ասել է․ «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման նպատակ հետապնդող այցը նախապես պլանավորված էր»։
«Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարտ Միրզոյանի այցի ընթացքում քննարկվելու են քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ոլորտներում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր։ Մենք լավ հարաբերություններ ենք պահպանում Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ»,- ընդգծել է նա և հավելել, որ Իրանի փոխհարաբերությունները այս կամ այն երկրի հետ չեն հակադրվում որևէ այլ երկրի շահերին։
Անդրադառնալով Ադրբեջանում ահաբեկիչների առկայությանը՝ Իրանի սահմանին մոտ տարածքներում, Խաթիբզադեն հայտարարել է․ «Պատերազմի սկզբից այդ մասին մենք զեկույցներ ենք ստացել և տեղեկացրել ենք մեր ադրբեջանցի գործընկերներին։ Նրանք վստահեցրել են, որ այլ երկրներին ուղղված ոչ մի սպառնալիք չկա»։

Тегеран поддерживает хорошие отношения с Баку и Ереваном – МИД Ирана
Тегеран поддерживает хорошие отношения с Баку и Ереваном, заявил официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде. Об этом сообщает ИРНА.
Комментируя визит министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Иран, он заявил: «Поездка главы МИД Армении в Тегеран в целях развития двусторонних отношений заранее была запланирована».
«Двусторонние вопросы в областях политики, экономики и культуры будут обсуждены в рамках визита армянского министра Арарата Мирзояна в Иран. Мы поддерживаем хорошие отношения и с Азербайджаном, и с Арменией», - подчеркнул он, добавив, что связи Ирана с какой-либо страной не угрожают интересы другой страны.
Говоря о присутствии террористов в Азербайджане вблизи границы Ирана, Хатибзаде заявил: «С начала войны мы получили отчеты, и сообщили нашим азербайджанским коллегам об этом. Они заверили, что нет никакой угрозы против других стран».