Քննարկվում է «3 + 3» ձևաչափի ստեղծումը՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի մասնակցությամբ. Լավրով
06/10/2021 15:24
Քննարկվում է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի մասնակցությամբ «3 + 3» ձևաչափի ստեղծման հնարավորությունը, ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այս համատեքստում մենք այսօր քննարկեցինք «3 + 3» ձևաչափի ստեղծման նախաձեռնությունը. երեք անդրկովկասյան երկրներ և նրանց երեք խոշոր հարևանները՝ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան», - ասել է Լավրովը Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիրա Աբդոլլահիանի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա նշել է, որ ինչպես Թուրքիան և Ադրբեջանը, Իրանը նույնպես դրական վերաբերմունք ունի այս նախաձեռնության նկատմամբ։
«Մենք աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ: Հուսով ենք, որ Վրաստանը, չնայած իր առջև ծառացած բոլոր խնդիրներին, կկարողանա տեսնել իր հիմնական շահը՝ ստեղծել այս տարածաշրջանի զարգացման խորհրդակցությունների և որոշումների համաձայնեցման մեխանիզմ, այս տարածաշրջանի արագացված զարգացում, որն այստեղ առկա հակամարտությունների պատճառով երկար ժամանակ կանգնեցվել էր», - ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:

Обсуждается создание формата «3+3» с участием Армении, Азербайджана, Грузии, Ирана, России и Турции - Лавров
06/10/2021 15:05
Обсуждается возможность создания формата «3+3» с участием Армении, Азербайджана, Грузии, Ирана, России и Турции, сказал глава МИД РФ Сергей Лавров.
«В этом контексте мы обсуждали сегодня инициативу о том, чтобы создать формат «3+3»: три закавказских страны и три их больших соседа - Россия, Иран и Турция», - сказал Лавров на пресс-конференции с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амира Абдоллахиана.
Лавров отметил, что у Ирана позитивное отношение к этой инициативе, как и у Турции и Азербайджана.
«Работаем с нашими армянскими коллегами. Рассчитываем, что и Грузия, несмотря на все переживаемые ей проблемы, сможет увидеть свой коренной интерес в создании такого механизма консультаций и согласования решений по развитию этого региона, ускоренному развитию этого региона, который долгое время сдерживал свое развитие из-за сохраняющихся здесь конфликтов», - подчеркнул глава МИД РФ.