Հայաստանի տարածքով իրանական բեռների փոխադրումն իրականացնելու լուծումներ են գտնվել, ամբողջովին փոխվելու են տարածաշրջանային տրանզիտային քարտեզները. Իրանագետ
07/10/2021 12:03
Դատելով Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմիի վերջին թվիթերյան գրառումից, լուծումներ են գտնվել Հայաստանի տարածքով, ադրբեջանական բաշիբոզուկներին շրջանցելով, իրանական բեռների փոխադրումն իրականացնելու համար և առաջիկայում ամբողջովին փոխվելու են տարածաշրջանային տրանզիտային քարտեզները, Facebook-ում գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Ուշագրավ է, որ փաստացիորեն ի հակադրություն և պատասխան Բաքվի և Անկարայի երազանքների, այսպես կոչված, «Զանգեզուրյան միջանցքի», իրանցի նախարարը գրառման մեջ օգտագործել է «Կովկասի միջանցք» ձևակերպումը, որն ապահովելու է Իրանի ելքը դեպի Սև ծով և Եվրոպա բացառապես Հայաստանի և Վրաստանի տարածքներով։
Ռոստամ Ղասեմին, առանց անունը հիշատակելու, նաև զգուշացրել է Բաքվի բռնապետին, որ «ոչ մի ուղի Իրանի համար փակ չի մնա», - գրել է իրանագետը։

Найдены решения для осуществления иранских грузоперевозок по территории Армении, региональные транзитные карты полностью изменятся – Вардан Восканян
07/10/2021 14:51
Судя по последней публикации министра дорог и градостроительства Исламской Республики Иран Ростама Гасеми в Twitter, найдены решения для осуществления иранских грузоперевозок по территории Армении в объезд азербайджанских башибузуков, и в ближайшее время региональные транзитные карты полностью изменятся, написал на своей странице в Facebook иранист Вардан Восканян.
«Примечательно, что фактически наперекор и в ответ на мечты Баку и Анкары о так называемом «Зангезурском коридоре», иранский министр в своей записи использовал формулировку «Кавказский коридор», который обеспечит выход Ирана к Черному морю и в Европу исключительно по территориям Армении и Грузии.
Ростам Гасеми без упоминания имен, предупредил также диктатора Баку, что "для Ирана ни одна дорога не останется закрытой"», - написал Вардан Восканян.