Հայաստանն արհամարհված է և դուրս է տարածաշրջանային բոլոր պրոցեսներից, մինչդեռ նախկինում առաջամարտիկի պոտենցիալ ուներ. Ռուբեն Մելքոնյան
07/10/2021 17:18
Իրանի և Թուրքիայի միջև քաղաքական խորհրդակցությունները, տարբեր պաշտոնյաների հանդիպումները ցույց են տալիս, որ տարածաշրջանը եռում է, և փոխադարձ մեսիջները՝ սահմանների փակում, բեռնատարների համար որոշակի արգելքների սահմանում և այլն, մի ամբողջ գործընթացի մաս են կազմում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը՝ անդրադառնալով Անկարայում վաղը կայանալիք թուրք-իրանական քաղաքական խորհրդակցություններին։
«Իրանի գերակտիվությունն առնչվում է ոչ միայն Իրան-Ադրբեջան, այլ նաև Իրան-Թուրքիա հարաբերություններին, որովհետև ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունը մեծապես սնվում է նաև Թուրքիայի կողմից», - ասաց նա՝ ընդգծելով, որ հոկտեմբերի 8-ին փոխարտգործնախարարների մակարդակով մեկնարկելիք քաղաքական խորհրդակցություններն առնչվելու են երեք ոլորտների՝ քաղաքական, տնտեսական և ռազմական։
Ինչ վերաբերում է ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի դիրքորոշմանը, Ռուբեն Մելքոնյանը նկատեց՝ լինելով այս տարածաշրջանի մի մասը՝ Հայաստանը պետք է ոչ միայն դիտորդի դերում լիներ, այլև մասնակցեր բոլոր պրոցեսներին։
«Բայց ներկա ապաշնորհ քաղաքականության հետևանքով Հայաստանը նույնիսկ դիտորդ էլ չէ այս պրոցեսներին։ Գործընթացները, որոնք մեծապես վերաբերում են Հայաստանին, ՀՀ իշխանություններն ամբողջովին անտեսում են։ Նրանք զբաղված են յոթերորդ կարևորության խնդիրներով և ինքնախաբեությամբ՝ հոխորտալով միայն ներքին թշնամիների վրա և «խիզախ» դեմքով հանդես գալով միայն ԱԺ ամբիոնից։
Արտաքին շփումներում ՀՀ իշխանությունները կամ չկան կամ շատ համեստ դեմքով են նստում բանակցությունների։ Իհարկե, ցանկալի էր, որ Հայաստանը լիներ տարածաշրջանային գորըծնթացների առաջամարտիկը՝ մանավանդ, որ նախկինում ուներ դրա պոնտենցիալը՝ և՛ մասնագիտական, և՛ այլ առումներով։
Բայց այս պահին Հայաստանը դուրս է բոլոր պրոցեսներից և արհարմարհված է։ Հայաստանը գտնվում է կարևոր իրադարձությունների իրականացման ծիրում՝ զուտ որպես օբյեկտ», - եզրափակեց Ռուբեն Մելքոնյանը։

Армения игнорирована и вытеснена из всех региональных процессов, хотя в прошлом обладала потенциалом, чтобы быть в авангарде – Рубен Мелконян
07/10/2021 20:34
Политические консультации между Ираном и Турцией, встречи различных должностных лиц демонстрируют, что регион бурлит, и взаимные мессиджи – закрытие границ, установление запретов на проезд грузовых автомобилей и т.д. – лишь часть большого процесса. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Рубен Мелконян, касаясь предстоящих завтра в Анкаре турецко-иранских политических консультаций на уровне заместителей министров иностранных дел, в ходе которых будут обсуждены турецко-иранские отношения и региональные процессы
«Сверхактивность Ирана касается не только отношений Иран – Азербайджан, но и отношений Иран – Турция, поскольку очевидно, что деструктивная политика Азербайджана по большей части поддерживается также Турцией», - сказал он, подчеркнув, что предстоящие 8 октября на уровне заместителей министров политические консультации будут касаться трех сфер – политической, экономической и военной.
Что касается позиции Армении в создавшейся ситуации, то Рубен Мелконян отметил, что являясь частью этого региона, Армения должна была быть не только в роли зрителя, но и участвовать во всех процессах.
«однако в результате нынешней бездарной политики Армения в этих процесса даже не наблюдатель. Власти Армении полностью игнорируют процессы, которые преимущественно касаются Армении. Они занимаются проблемами третьестепенной важности и самообманом, угрожая только внутренним оппонентам и выступая с трибуны парламента со «смелым» выражениям лица.
Армении либо отсутствуют во внешних отношениях, либо со скромным лицом идет на переговоры. Конечно, было бы желательно, чтобы Армения была в авангарде региональных процессов, особенно, когда в прошлом имела этот потенциал и в профессиональном, и в другом плане.
Но в данный момент Армения вытеснена из всех процессов и игнорирована. Армения находится в происходящих вокруг нее важных событиях просто в качестве объекта», - сказал Рубен Меликян.