Թուրքիայի և Իրանի հարաբերություններն այս պահին արտաքուստ բարեկամական են, բայց իրականում՝ մրցակցային. Հակոբ Չաքրյան
07/10/2021 16:40
Թուրքիայի և Իրանի հարաբերություններն այս պահին արտաքուստ բարեկամական են, բայց իրականում՝ մրցակցային. երկուսն էլ ցանկանում են Հարավային Կովկասը վերցնել իրենց ազդեցության տակ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը՝ անդրադառնալով Անկարայում փոխարտգործնախարարների մակարդակով վաղը կայանալիք թուրք-իրանական քաղաքական խորհրդակցություններին, որոնց ընթացքում նախատեսվում է անդրադարձ կատարել երկու երկրների հարաբերությունների վիճակին։
«Երկու հզոր քաղաքական ուժ համարվող Թուրքիան և Իրանը տարածաշրջանում միշտ մրցակիցներ են եղել, դրա համար էլ այդ երկրները անհրաժեշտ են համարում իրենց դիրքերն ամրապնդել Ադրբեջանում՝ այդ երկրի միջոցով հասնելու ցանկալի նպատակին», -  ասաց թուրքագետը։
Հակոբ Չաքրյանի խոսքով՝ Հայաստանին այլ բան չի մնում, քան կողքից հետևել թուրք-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։
«Հայաստանը ներկա վիճկում ուղղակի անկարող է մտնել Թուրքա-Իրան, Իրան-Ադրբեջան խնդիրների մեջ։ Մեր երկիրը նախ պետք է թոթափի կաթվածահար վիճակը», - ասաց թուրքագետը։

Акоп Чакрян: Отношения между Турцией и Ираном лишь внешне дружественные, в действительности эти страны – соперники
07/10/2021 19:05
Отношения между Турцией и Ираном на данный момент лишь внешне дружественные, однако в действительности эти страны – соперники: обе хотят взять усилить свое влияние на  Южном Кавказе, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколок Акоп Чакрян, касаясь предстоящих завтра в Анкаре турецко-иранских политических консультаций на уровне заместителей министров иностранных дел, в ходе которых  будут обсуждены турецко-иранские отношения и региональные процессы.
«Турция и Иран всегда были соперниками в регионе, поэтому эти страны считают необходимым укрепить свои позиции в Азербайджане, чтобы достичь с помощью этой страны желаемой цели», - сказал тюрколог.
По словам Акопа Чакряна, Армении не остается ничего другого как со стороны следить за дальнейшим развитием турецко-иранских отношений.
«Армения в нынешней ситуации просто не в состоянии вовлекаться в проблемы Турция – Иран, Иран – Азербайджан. Наша страна прежде всего должна выйти из парализованного состояния», - сказал тюрколог.