Ներկա պահին Արցախի անկախության ճանաչման շուրջ պատրանքներ ունենալ պետք չէ. Քաղաքագետ
Որքան էլ ամենատարբեր պաշտոնայներ հայտարարեն, որ Արցախյան հակամարտությունը կարգավորված չէ, քանի որ դեռևս լուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, չեմ կարծում, թե Արցախի անկախության ճանաչման հավանականությունն այս պահին իրատեսական է։ Հիմա նման պատրանքներ ունենալ պետք չէ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Բաղդասարյանը։
«Այլ հարց է, որ գուցե պահը հարմար է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Արցախի կարգավիճակի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու համար։ Ցանկալի  կլինի աշխատանքները շարունակել հենց այս ձևաչափում, քանի որ այդ շրջանակում մշտապես խոսվել է և հիմա էլ շեշտվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը։ Հայկական կողմը պետք է ձգտի անել ամնե հնարավոր բան, որպեսզի Արցախը, գոնե ժամանակավոր, քաղաքական կարգավիճակ ունենա՝ մինչև իրավիճակը հստակեցվի», - ասաց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ շեշտելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին պատերազմի հետևանքները հաղթահարված չեն, իսկ հակամարտությունը կարգավորված չէ, քանի որ դեռևս լուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։

Сейчас не стоит питать надежд относительно признания независимости Арцаха – политолог
Сколько бы различные должностные лица не заявляли, что вопрос статуса Нагорного Карабаха не решен, не думаю, что вероятность признания независимости Арцаха на данный момент реальна. Сейчас не нужно питать такие надежды, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Армен Багдасарян.
«Иной вопрос, что сейчас может быть удобный момент для возобновления переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ вокруг статуса Арцаха. Желательно продолжать работы именно в этом формате, поскольку в рамках МГ ОБСЕ постоянно говорилось и сейчас отмечается право Арцаха на самоопределение. Армянская сторона должна стремиться сделать все возможное, чтобы Арцах имел хотя бы временный статус, до уточнения ситуации», - сказал политолог.
Напомним, ранее Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Линн Трейси выступила с заявлением, отметив, что последствия последней войны в Нагорном Карабахе не преодолены, а конфликт не урегулирован, поскольку пока не решен вопрос статуса Нагорного Карабаха.