«Իշխանության ներկայացուցիչների համար ավելի ընդունելի է թուրքի դիմաց գլուխը կախած, խեղճացած անձը»․ Առուշանյանի պաշտպանն արձագանքել է ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանին
09/10/2021 11:28
«Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի և համայնքապետի տեղակալների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը քաղաքական բնույթ են կրում, դրանում որևէ կասկած լինել չի կարող» ,- «Զանգեզուր TV»-ի եթերում հայտարարել է Առուշ Առուշանյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Ալեքսանյանը հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում արձագանքել է Գորիսում ՔՊ թեկնածուի քարոզարշավն ակտիվ իրականացնող, ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի հայտարարությանը, համաձայն որի, եթե անձին մեղսագրվող հանցանքը ընտրական հանցագործությունների հետ կապ չունի, ուրեմն հետապնդումն էլ քաղաքական չէ։ Պաշտպանը ներկայացրել է, թե որ դեպքում է հետապնդումը քաղաքական համարվում։
«Քաղաքական հետապնդումը նշանակում է, որ այս կամ այն քրեական գործի վերաբերյալ գործադիր իշխանությունը կարող է ունենալ ակնկալիքներ կամ շահագրգռվածություն։ Մենք գիտենք, որ պարոն Առուշանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումները որևէ աղերս չունեն իրավաբանության հետ, այդ գործերը շինծու են և ապօրինի, որևէ իրավական հիմք չեն պարունակում և միշտ գտնվում են գործադիր իշխանության տեսադաշտում, ուշադրության կենտրոնում, միշտ իրենց կողմից քննարկման առարկա են դառնում։ Դա է պատճառը, որ մենք բնորոշում ենք՝ քաղաքական հետապնդում»,- ասել է նա։
Փաստաբանն ուշադրություն է հրավիրել նաև այն հանգամանքի վրա, որ ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատրյանը Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների շրջանակում առկա հոդվածների քանակը միտումնավոր շեշտում է՝ դրանով նպատակ ունենալով հանրության շրջանում Առուշանյանի նկատմամբ բացասական վերաբերմունք ձևավորել՝ ակնկալիքով, որ դա իր ազդեցությունը կունենա Գորիսում կայանալիք ընտրությունների արդյունքի վրա։
Խաչատրյանի մեկ այլ հայտարարությանը, թե Առուշ Առուշանյանը, իր տեղեկություններով, մարտական որևէ գործողության չի մասնակցել, պաշտպանն արձագանքել է․ «Այսինքն, Արմեն Խաչատրյանը չունի ստույգ տեղեկություններ։ Նրա «իմ տեղեկություններով» ձևակերպումը դա է հուշում։ Բոլորը գիտեն, թե Առուշ Առուշանյանը, բացի մարտական գործողություններին մասնակցելուց, ինչ այլ գործողություններ է կատարել պատերազմի ժամանակ՝ քաղաքացիներին օգնություն տրամադրելով»։
Էրիկ Ալեքսանյանն անդրադարձել է նաև իր կողմից ավելի վաղ արված հայտարարությանը ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի տված արձագանքին։ Խաչատրյանը, մասնավորապես, նշել է, որ իր մոտ ծիծաղ է առաջացնում Ալեքսանյանի այն հայտարարությունը, որ այն անձը, այն ուժեղ տեսակը, որը կռվել է թուրքի դեմ, չի կարող սասանվել մանիպուլյատիվ, էժան քայլերից։
«Փաստորեն, մենք կարող ենք արձանագրել, որ այսօրվա իշխանության ներկայացուցիչների համար ավելի ընդունելի է և ծիծաղ չի առաջացնում թուրքի դեմ գլուխը կախած անձը, թուրքի դեմ խեղճացած անձը։ Իրենց մոտ ծիծաղ է առաջացնում թուրքի դեմ կռված ուժեղ տեսակը։ Կարծում եմ, սրանով ամեն ինչ ասված է»,- նշել է Ալեքսանյանը։

Для представителей сегодняшней власти более приемлем человек, который склонил голову, согнулся перед турком – адвокат Арушаняна ответил депутату фракции «Гражданский договор» Армену Хачатряну
09/10/2021 15:11
«Уголовные дела, возбужденные в отношении руководителя общины Горис и его заместителей, имеют политический характер, в этом не может быть никакого сомнения», - заявил в эфире «Zangezur TV» адвокат Аруша Арушаняна Эрик Алексанян.
Эрик Алексанян обратился в интервью телекомпании к заявлению депутата парламентской фракции «Гражданский договор» Армена Хачатряна, проводящего в Горисе активную предвыборную кампанию кандидата от «Гражданского договора», согласно которому, если инкриминируемое лицу деяние не связано с избирательными преступлениями, значит, преследование не является политическим. Адвокат представил, в каком случае преследование считается политическим.
«Политическое преследование означает, что исполнительная власть может связывать ожидания или иметь заинтересованность в том или ином уголовном деле. Мы знаем, что уголовные преследования в отношении господина Арушаняна не имеют ничего общего с юриспруденцией, эти дела сфабрикованы и незаконны, не содержат никакого правового обоснования и всегда находятся в центре внимания властей, всегда становятся предметом обсуждения с их стороны. Поэтому мы квалифицируем это как политическое преследование», - сказал адвокат.
Эрик Алексанян обратил внимание на то обстоятельство, что депутат фракции «Гражданский договор» Хачатрян намеренно отмечает количество статей, по которым осуществляется преследование против Аруша Арушаняна, тем самым преследуя цель сформировать в обществе негативное отношение к Арушаняну и надеясь, что это повлияет на результат предстоящих выборов в Горисе.
Что касается другого заявления Хачатряна, что якобы по его сведениям, Аруш Арушанян не участвовал в каком-либо боевом действии, адвокат отметил:
«То есть, у Армена Хачатряна нет точной информации. Об этом свидетельствует его формулировка «по моим сведениям». Все знают о том, какие действия выполнял Аруш Арушанян во время войны, кроме участия в боевых действиях, чтобы помочь гражданам».
Эрик Алексанян обратился также к ответу депутата фракции «Гражданский договор» Армена Хачатряна на озвученное им ранее заявление. Хачатрян в частности отметил, что у него вызывает смех заявление Эрика Алексаняна, что та сильная личность, тот человек,  который сражался против турка, не может испугаться манипуляций, дешевых шагов.
«Фактически, мы можем констатировать, что для представителей сегодняшней власти более приемлемо и не вызывает смеха человек, который склонил голову перед турком, согнулся перед турком. У них вызывает смех борющаяся против турка сильная личность. Считаю, что этим все сказано», - отметил Эрик Алексанян.