Առանց ԳՇ պետի համաձայնության և հաստատման զինամթերքը չէր կարող մուտքագրվել ՀՀ ԶՈՒ հաշվեկշիռ, Արտակ Դավթյանը ևս անմասն չէ 4.5 միլիոն դոլարի հասնող կոռուպցիայի գործարքից. Ղազինյան
11/10/2021 14:52
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Ղազինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«ՀՀ ՊՆ գնումների գործընթացում թույլ տրված աննախադեպ կոռուպցիայի փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով արդեն կալանավորված է երեք անձ. 2 բարձրաստիճան նախկին և գործող պաշտոնատար անձ և մեկ քաղաքացիական անձ:
Սակայն մինչ այժմ որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել 2018թ-ի դեկտեմբերին ՀՀ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին, ինչը խիստ տարօրինակ է:
Ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ առանց ԳՇ պետի համաձայնության և հաստատման զինամթերքը չէր կարող մուտքագրվել ՀՀ ԶՈՒ հաշվեկշիռ, ինչը ենթադրում է, որ Արտակ Դավթյանը ևս անմասն չէ 4.5 միլիոն դոլարի հասնող կոռուպցիայի գործարքից:
Հ.Գ. Առայժմ ձեռնպահ եմ մնում Նիկոլ Փաշինյանի այս գործարքից շահառու լինելու հանգամանքը քննարկելուց. չեմ հավատում, որ Փաշինյանը կարող էր տեղյակ չլինել այս գործարքից, իսկ Դավիթ Տոնոյանը կարող էր խաբել Նիկոլ Փաշինյանին: Սրա մասին պետք է խոսի ինքը՝ Դավիթ Տոնոյանը...»։

Без согласия и утверждения начальника ГШ ВС боеприпасы не могли быть приняты на баланс ВС Армении – Артур Казинян
11/10/2021 16:09
Член парламентской фракции «Армения» Артур Казинян написал на своей странице в  Facebook.
«В рамках уголовного дела, возбужденного по факту допущенной министерством обороны беспрецедентной коррупции в процессе закупок, арестованы трое лиц: два высокопоставленных бывших и действующих должностных лица и одно гражданское лицо.
Однако до сих пор не предъявлено какого-либо обвинения начальнику Генерального штаба ВС Армении Артаку Давтяну, занимавшему эту должность в декабре 2018 года.
Вся проблема заключается в том, что без согласия и утверждения начальника ГШ боеприпасы не могут быть приняты на баланс ВС Армении, что предполагает, что Артак Давтян также причастен к коррупционной сделке, стоимость которой достигает 4.5 млрд. долларов.
Р.S. Пока воздержусь от обсуждения того обстоятельства, что Никол Пашинян является бенефициаром этой сделки. Не верю, что он мог не знать об этой сделке, а Давид Тоноян мог обмануть Никола Пашиняна. Об этом должен сказать сам Давид Тоноян…», - написал Артур Казинян.